Home Aktualitet E trishtë, ylli i ‘Game of Thrones’ ndahet nga jeta
E trishtë, ylli i ‘Game of Thrones’ ndahet nga jeta
0

E trishtë, ylli i ‘Game of Thrones’ ndahet nga jeta

0
0

Rokeri i Dr Feelgood dhe ylli i “Game of Thrones” Wilko Johnson ndërron jetë në moshën 75-vjeçare.

Johnson u diagnostikua me kancer pankreatik në fazën e vonë në 2013 dhe u zgjodh të mos merrte kimioterapi. Atë vit, atij iu tha se i kishin mbetur edhe nëntë deri në 10 muaj jetë.

Sidoqoftë, në vitin 2014 ai publikoi albumin Going Back Home, një bashkëpunim me Who’s Roger Daltrey. Më vonë atë vit, ai njoftoi se ishte pa kancer pas një operacioni të madh për të hequr një tumor prej tre kilogramësh.”Tani, po e kaloj kohën time gradualisht duke u pajtuar me idenë se vdekja ime nuk është e afërt, se unë do të jetoj akoma,” tha ai në çmimet Q të vitit.

Johnson lindi John Peter Wilkinson në Canvey Island, Essex, në vitin 1947. Ai filloi të luante kitarë si adoleshent, por karriera e tij filloi seriozisht në 1971, kur ai formoi Dr Feelgood me këngëtarin Lee Brilleaux, basistin John B Sparks dhe bateristin. John Martin.

Jashtë muzikës, Johnson publikoi një libër – autobiografinë e tij të vitit 2012, Looking Back at Me.

Linku: https://www.theguardian.com/music/2022/nov/23/wilko-johnson-dies-aged-75

Burimi i fotos:unsplash.com