Home Lifestyle “Flutura në stomak”, këto shenja ju zbulojnë nëse keni rënë në dashuri
“Flutura në stomak”, këto shenja ju zbulojnë nëse keni rënë në dashuri
0

“Flutura në stomak”, këto shenja ju zbulojnë nëse keni rënë në dashuri

0
0

 Jeni shumë kurioz për ta

Kur biem në dashuri, ne priremi të “studojmë çdo lëvizje, gjest dhe fjalë të të dashurit tonë me interes të palëkundur, të etur për të ditur gjithçka rreth kësaj krijese magjepsëse, të veçantë”, thotë Maci Daye, një certifikuar. terapist seksi dhe autor i librit “Pasioni dhe prania”.

Ju ndjeni dhimbjen e tyre

Dashuria mund t’ju bëjë të ndiheni të përshtatur me nevojat e partnerit tuaj. “Dashuria juaj po rritet kur keni një ndjenjë të shtuar të ndjeshmërisë ndaj partnerit tuaj,” thotë Madeline Cooper, LCSW, një psikoterapiste dhe terapiste e certifikuar në Nju Jork. “Kur ai/ajo ndihet i/e trishtuar edhe ti ndihesh i/e trishtuar. Kjo mund të nënkuptojë të largohesh për t’u dhënë atyre dashuri në mënyrën që ata duan ta marrin atë, edhe nëse nuk është ashtu siç do të donit ta merrnit dashurinë.”

Jeni plot me ide për takime

Nga eksplorimi i qytetit deri tek kalimi i natës për të interpretuar çdo film binjak Olsen nga viti 1998 deri në 2002, do të gjeni çdo justifikim për të kaluar më shumë kohë me ta. “Thjesht dëshiron të pish në gjithçka që kanë të bëjnë”, thotë psikoterapistja Kat Kova. “Ju do të dëshironi të shkoni në aventura së bashku dhe të mësoni më shumë për njëri-tjetrin duke pasur përvoja të përbashkëta, dhe kjo rrit ndjenjat e mira që lidhen me risinë, sfidën dhe të mësuarit.”

Ju harroni prioritetet tuaja të tjera

Të gjithë kemi pasur një mik që zhduket në momentin kur ata fillojnë një romancë të re. Ky mund të jeni edhe ju. “Një tjetër shenjë e rënies në dashuri është dëshira për të kaluar gjithë kohën me partnerin tonë, ndonjëherë duke përjashtuar miqtë tanë”, thotë Burley. “Kur fillojmë të lidhemi, aktivizohen sistemet tona të lidhjes, gjë që na tërheq të kërkojmë afërsinë”. Kjo nuk zgjat përgjithmonë. Sistemet e lidhjes përfundimisht vendosen, që do të thotë se do të ndiheni gati për të rimarrë pjesë të tjera të jetës suaj.

Keni dëshirë për seks

Nuk e quajnë kot periudhën e muajit të mjaltit. “Kur biem në dashuri, ne jemi të ndezur si një llambë megavatësh”, thotë Daye. “Testosteroni dhe dopamina krijojnë një rritje të zgjimit dhe frenim më të ulët. Ne jemi të gatshëm të bëjmë seks pothuajse në çdo kohë dhe kudo, duke braktisur kujdesin dhe zërin brenda që na thotë të kthehemi në punë.” Kjo është arsyeja pse kushdo që bën seks spontan në një piano të madhe është ndoshta i dashuruar.

Jeni më të dashur

Dëshiron të bëhesh fizikisht? Dëgjon trupin e tyre duke folur? Falënderoni oksitocinën për atë rritje në tërheqjen fizike. “Ne jemi më të tërhequr nga puthjet, përqafimet dhe prekjet kur biem në dashuri”, thotë Burley. “Disa teoricienë thonë se është instinktive; disa thonë se është mësuar. Sido që të jetë, afërsia fizike shkakton një shpërthim të hormonit lidhës oksitocinë në sistemin tonë. I quajtur “hormoni i dashurisë”, ai ndihet mirë dhe na ndihmon të ndihemi të lidhur.”

Ndiheni pozitivë për të ardhmen

Dashuria ka fuqinë transhendente për të na ngritur atje ku i përkasim, për t’i rregulluar gjërat. “Kur biem në dashuri, çështjet tona seksuale dhe emocionale mund të shkojnë në ruajtje,” thotë Daye. “E ardhmja duket e ndritshme dhe plot potencial.”

Jeni të shqetësuar

Është normale të ndihesh pak tension kur bie në dashuri. “Ne mund të përjetojmë ndjenja të pasigurta dhe ankthioze,” thotë Burley. “Ne përjetojmë atë që quhet “paniku i lidhjes” nëse ndiejmë se ekziston rreziku që një marrëdhënie të mos jetë e sigurt dhe ne mund të refuzohemi ose të braktisim.” Nëse ndiheni tepër të shqetësuar për partnerin tuaj, mund të jetë një shenjë për të rivlerësuar marrëdhënien. Pra, kontrolloni veten dhe shëndetin tuaj mendor dhe jini të sinqertë për ndjenjat tuaja dhe atë që kërkoni në një marrëdhënie.

Jeni ngjitur pas telefonit tuaj

“Ne mund të jemi të prirur të kontrollojmë telefonat tanë për të parë nëse ata kanë dërguar mesazhe dhe analizuar fjalët që kanë përdorur në përgjigjen e tyre,” thotë Bruley. “Ky është skanimi i trurit tonë për shenja se partneri ynë është i disponueshëm dhe i përgjigjet nevojave tona emocionale.”

Ndiheni të pamposhtur

“Kur biem në dashuri, ndihemi të pamposhtur, të gjithëfuqishëm dhe të guximshëm”, thotë Daye. “Ne kemi sasi të bollshme energjie dhe mund të ndihemi të papërshkueshëm nga stresi. Rritja jonë në statusin mbinjerëzor është për shkak të niveleve të larta të testosteronit, dopaminës dhe epinefrinës. Ne mund të funksionojmë me mungesë ushqimi dhe gjumë pa u ndjerë të turbullt.” Megjithatë, ha diçka.

Ju nuk mund të ndaloni së buzëqeshuri

A keni bredhur ndonjëherë rrugëve dhe keni parë dikë duke buzëqeshur me veten e tij sikur të ishte në një lloj sekreti? Shanset janë që ata po bien në dashuri. “Ne mund të përjetojmë ‘fluturat’ në stomakun tonë, ndjenjat e eksitimit dhe të mos jemi në gjendje të ndalojmë së qeshuri,” thotë Burley. “Këto efekte fiziologjike janë për shkak të niveleve të ngritura të dopaminës. Buzëqeshja mund të krijojë një lak reagimi. Sa më të lumtur të ndihemi, aq më shumë buzëqeshim dhe sa më shumë buzëqeshim aq më të lumtur ndihemi.”

Ju jeni befas i vetëm

Të biesh në dashuri mund të kufizohet me obsesionin. “Ne ripërsëritim bisedat dhe fantazojmë për të dashurin tonë në mëngjes, mesditë dhe natë. Këto mendime janë ndërhyrëse dhe të pamëshirshme”, thotë Daye. “Miqtë tanë mendojnë se jemi të fiksuar dhe për arsye të mirë: Rënia e papritur e serotoninës në këtë fazë të hershme përputhet me nivelet e atyre me çrregullim obsesiv-kompulsiv.”

Nuk jeni aq perceptues

Në fazat e hershme mund të jeni më të vetëdijshëm se si po ju bën të ndiheni i dashuri juaj sesa kush janë ata në të vërtetë. “Ne e shohim partnerin tonë si të patëmetë, me sharm, karizëm dhe zgjuarsi të pafundme”, thotë Daye. “Me fjalë të tjera, ne biem pre e asaj që shkencëtarët e quajnë “paragjykim selektiv.”

Ju ëndërroni me sy të hapur

Dashuria e re mund të përfshijë imagjinatën tuaj. “Ju filloni të imagjinoni të ardhmen tuaj së bashku dhe dëshironi të bëni plane të mëtejshme me ta,” shpjegon Kova. “Epshi, dashuria dhe lidhja kanë evoluar në mënyrë evolucionare për të ndihmuar në krijimin e lidhjeve të qëndrueshme dhe ndjenjave të ndërsjella të kujdesit, të cilat janë ndjenja që rrisin angazhimin seksual dhe kështu shanset për riprodhim.”

Ndihesh si njeri më i mirë

Ndërsa vetë-përmirësimi nuk varet nga dashuria romantike, sigurisht që mund të ndihmojë. “Pavarësisht madhështisë, intensitetit dhe obsesionit që shoqëron gjendjen e dashurisë së re, ne gjithashtu bëhemi një version më i madh dhe më i mirë i vetes: të hapur, të besueshëm, të dashur, bujarë, të sjellshëm, të pranishëm, të durueshëm dhe falës”, thotë Daye.

Ju besoni se gjërat do të zgjasin përgjithmonë

Dashuria mund t’ju bëjë të ndiheni sikur jeni në një përrallë. “Ne shkrihemi, seksualisht dhe emocionalisht, duke shijuar një interludë harmonie të përsosur që na bën të supozojmë se partneri ynë është “i duhuri” për ne,” thotë Daye. “Ne gjithashtu besojmë se seksi ynë jashtë grafikëve do të zgjasë përgjithmonë dhe se ne mund të shmangim mërzinë, konfliktin dhe zhgënjimin që rrethojnë çiftet e tjera.”

Ndiheni të sigurt

Nëse mund të jeni të pambrojtur me partnerin tuaj të ri, atëherë loja ka mbaruar. “Dashuria afatgjatë nxitet nga lirimi i hormoneve vazopresinë dhe oksitocinë. Kur ndiejmë një lidhje me një partner, trupat tanë njohin një ndjenjë sigurie”, shpjegon Cooper. “Dashuria afatgjatë të jep një ndjenjë të të pasurit një tokë të fortë, një hapësirë të sigurt ku mund të ndash brendësinë tënde dhe të jesh i prekshëm me ndjenjat”.

Linku: https://www.glamour.com/story/falling-in-love-signs

Burimi i fotos: freepik.com