Home Aktualitet Ndahet nga jeta artisti i njohur Robert Blake
Ndahet nga jeta artisti i njohur Robert Blake
0

Ndahet nga jeta artisti i njohur Robert Blake

0
0

Aktori Robert Blake u akuzua për vrasjen e bashkëshortes. Ai u shpall i pafajshëm për këto akuza.

Robert Blake, interpretuesi fitues i çmimeve Emmy, i cili nga vlerësimi për aktrimin e tij shkoi në famë kur u gjykua dhe u shpall i pafajshëm për vrasjen e gruas së tij, vdiq në moshën 89-vjeçare.

Një deklaratë e lëshuar në emër të mbesës së tij, Noreen Austin, tha se Blake vdiq nga sëmundja e zemrës, i rrethuar nga familja në shtëpinë e tij në Los Anxhelos.

Blake, ylli i shfaqjes televizive të viteve 1970, Baretta, kishte shpresuar dikur për një rikthim, por ai kurrë nuk u shërua nga kalvari i gjatë që filloi me vdekjen e gruas së tij, Bonny Lee Bakley.

Ai ishte i bindur se nuk e kishte vrarë gruan e tij dhe një juri përfundimisht e shpalli të pafajshëm. Por një juri civile do ta shpallte atë përgjegjës për vdekjen e saj dhe do ta urdhëronte që t’i paguante familjes së Baklit 30 milionë dollarë, një vendim që e dërgoi atë në falimentim.

Karriera e tij arriti kulmin me serialin televiziv 1975-78, Baretta. Ai luajti si një detektiv që mbante një kakado për kafshë në supe dhe ishte i dhënë pas maskimeve. Ishte tipike për specialitetin e tij, portretizimi i djemve të fortë me zemër të butë, dhe citohej shpesh: “Mos e bëni krimin nëse nuk mund ta bëni kohën”.

Blake fitoi një Emmy të vitit 1975 për portretizimin e tij të Tony Baretta-s, megjithëse në prapaskenë shfaqja u shkatërrua nga mosmarrëveshjet që përfshinin yllin me temperament. Ai fitoi një reputacion si një nga aktorët më të mirë të Hollivudit, por një nga më të vështirët për të punuar me të.

Ai lindi Michael James Gubitosi më 18 shtator 1933, në Nutley, New Jersey. Babai i tij, një emigrant italian dhe nëna e tij, një italiano-amerikane, dëshironin që tre fëmijët e tyre të kishin sukses në biznesin e shfaqjes.

Linku: https://www.npr.org/2023/03/09/1162501709/robert-blake-the-actor-acquitted-in-wifes-killing-dies-at-89

Burimi i fotos:unsplash.com