Home Aktualitet Po xhironte një film, ndahet nga jeta papritur aktori i njohur
Po xhironte një film, ndahet nga jeta papritur aktori i njohur
0

Po xhironte një film, ndahet nga jeta papritur aktori i njohur

0
0

Aktori Ray Stevenson, i cili u shfaq në shfaqje të mëdha televizive si Roma, Vikings dhe Dexter, ka vdekur në moshën 58-vjeçare.

Ai ishte i njohur për rolet në filmat “Thor” dhe serialin “Divergent”, si dhe për disa shfaqje televizive në Mbretërinë e Bashkuar si “Band of Gold”, “Peak Practice” dhe “Murphy’s Law”.

Firma e tij publiciste me bazë në SHBA, Viewpoint, konfirmoi vdekjen e tij për BBC, por nuk dha detaje të mëtejshme.

Asnjë shkak i vdekjes nuk është zbuluar, por ai u shtrua në spital gjatë xhirimeve në ishullin italian Ischia.

Në kohën e vdekjes së tij, ai ishte duke punuar në një film aksion, “Cassino in Ischia”.

Vdekja e tij u njoftua katër ditë para ditëlindjes së tij të 59-të.

Stevenson ka lindur në Irlandën e Veriut, por u transferua në Angli kur ishte tetë vjeç.

Babai i tij ishte i vendosur në Forcën Ajrore Mbretërore (RAF) pranë Lisburn, County Antrim, në kohën e lindjes së tij në 1964.

Familja e tij u zhvendos në Newcastle upon Tyne dhe ai e kaloi pjesën më të madhe të fëmijërisë së tij në Angli.

Stevenson u frymëzua të bëhej aktor pasi pa John Malkovich në një shfaqje në një teatër West End në Londër.

Ai studioi aktrim në “Bristol Old Vic Theatre School” dhe një nga rolet e tij të para televizive ishte në dramën “Catherine Cookson The Dwelling Place”.

Më vonë ai u shfaq në një gamë të gjerë shfaqjesh televizive britanike, duke përfshirë Waking the Dead, Dalziel and Pascoe dhe At Home with the Braithwaites.

Linku: https://www.bbc.com/news/uk-northern-ireland-65677440

Burimi i fotos: freepik.com