Home Lifestyle Këto produkte ushqimore janë kryefjala e verës për një trup të freskët
Këto produkte ushqimore janë kryefjala e verës për një trup të freskët
0

Këto produkte ushqimore janë kryefjala e verës për një trup të freskët

0
0

Kastravec.

Kastravecat hidratojnë menjëherë trupin dhe ulin nxehtësinë. Konsumoni ato si sallatë.

Pjepri.

Janë të lëngshëm dhe plot me lëndë ushqyese për të cilat trupi ka nevojë, pjepri janë shoqërues të mrekullueshëm të verës. Jo vetëm që hidratojnë, por e nxisin trupin me lëndë ushqyese të mbushura me energji si vitamina B, magnez, kalium dhe fibra.

Perimet jeshile.

Perimet me gjethe jeshile kanë vlera të larta ushqyese, kalcium dhe sigurojnë një efekt të mirë ftohës në trup. Spinaqi, marule, amaranti, lakra kineze dhe lakra jeshile janë hajmalitë tuaja verore.

Dhallë.

Jo vetëm që ju mban të hidratuar, por është gjithashtu i dobishëm për tretjen.

Mango

Mbreti i frutave është alternativa juaj më e mirë për të reduktuar nxehtësinë e trupit. Ka shumë mënyra për ta përfshirë atë në dietën tuaj. Mangot janë të shkëlqyera për tretjen, shërojnë goditjet nga nxehtësia dhe rrisin energjinë.

Limoni

Mënyra më e lehtë për t’i dhënë shije gotës tuaj me ujë është limoni. Ata forcojnë sistemin imunitar, e bëjnë lëkurën tuaj të shkëlqejë dhe shtojnë një dozë të shëndetshme të vitaminës C në dietën tuaj.

Gjizë dhe kos.

E mbushur me kalcium, gjiza duhet të jetë opsioni juaj i preferuar për një alternativë të shëndetshme verore ndaj pijeve të ftohta me gaz. I pasur me vitaminë B dhe baktere miqësore për zorrët, gjiza qetëson trupin nga brenda. I jepni shije duke e përzier me mango, luleshtrydhe dhe fruta të tjera mund të jetë ideale.

Peshku.

Për të rritur përmbajtjen e proteinave në dietën tuaj pa u varur nga mishi, drejtohuni te peshku. I pasur me acide yndyrore të mira, peshku është një alternativë e shijshme. Meqenëse gjeneron më pak nxehtësi gjatë konsumit, nuk do të ndiheni letargjik.

Avokado.

Avokado është një superushqim, ndihmon në largimin e nxehtësisë dhe toksinave nga gjaku. Ato gjithashtu treten lehtësisht, kështu që trupi juaj nuk do të ketë nevojë të krijojë më shumë nxehtësi për t’i tretur ato.

Kokosi.

Uji i kokosit është i mbushur me elektrolite të cilat ju ndihmojnë të jeni të hidratuar dhe të freskët. E pasur me elektrolite esenciale, pija e fuqishme ndihmon në mposhtjen e nxehtësisë gjatë verës, duke e mbajtur njeriun të hidratuar dhe energjik gjatë gjithë ditës. Do t’ju mbajë të hidratuar dhe do të rrisë kapacitetin tuaj të tretjes.

Nenexhik

Nenexhiku ndihmon në tretje pa e rritur nxehtësinë e trupit. Ai gjithashtu lehtëson të përzierat.

Kamomili
Kjo barishte mund të freskojë trupin, të lehtësojë pagjumësinë, të qetësojë ankthin dhe të qetësojë sistemin tretës. E shkëlqyeshme për lëkurën dhe lëkurën e kokës gjithashtu, ai gjithashtu qetëson inflamacionin, skuqjen, pickimin e insekteve dhe madje edhe prerjet dhe gërvishtjet.

Linku: https://pharmeasy.in/blog/8-best-summer-foods-keep-cool-naturally/

Burimi i fotos: pexele.com