Home Aktualitet Prej kohësh ishte e sëmurë, artistja Jean Boht ndahet nga jeta
Prej kohësh ishte e sëmurë, artistja Jean Boht ndahet nga jeta
0

Prej kohësh ishte e sëmurë, artistja Jean Boht ndahet nga jeta

0
0

Boht kishte “luftuar me demencën vaskulare dhe sëmundjen e Alzheimerit me shpirtin e palodhshëm për të cilin ajo ishte edhe e dashur dhe e njohur”, thuhej në një deklaratë.

Aktorja Jean Boht, e njohur më së shumti për rolin e matriarkes Nellie Boswell në serialin televiziv të viteve 1980 të Liverpool-it, Bread, ka vdekur në moshën 91-vjeçare.

Boht u shfaq gjithashtu në serialet “I Woke Up One Morning” dhe “Brighton Belles”, dhe në dramën Boys From the Blackstuff.

Në një deklaratë nga familja e saj thuhej: “Me pikëllim dërrmues duhet të njoftojmë se Jean Boht ndërroi jetë.

E lindur në Bebington në Wirral, Boht e filloi karrierën e saj në skenë në Liverpool Playhouse në fillim të viteve 1960 përpara se të performonte nëpër MB.

Në TV, ajo fitoi role si Mrs Leivers në një adaptim të vitit 1981 të romanit Sons and Lovers të DH Lawrence dhe një shefe zyre përfitimesh në filmin historik Boys From the Blackstuff të Alan Bleasdale.

Linku: https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-66797606

Burimi i fotos:https://www.instagram.com/explore/tags/jeanboht/