Home Aktualitet Aktori i filmit “Sholay”, ndahet nga jeta në moshën 84-vjeçare
Aktori i filmit “Sholay”, ndahet nga jeta në moshën 84-vjeçare
0

Aktori i filmit “Sholay”, ndahet nga jeta në moshën 84-vjeçare

0
0

Aktori i filmit “Sholay”, Birbal, ka vdekur në moshën 84-vjeçare.

Birbal mbahet mend më së shumti për rolin e një të burgosuri me gjysmë mustaqe në “Sholay” të vitit 1975, me titull nga Dharmendra dhe Amitabh Bachchan.

Aktori veteran Satinder Kumar Khosla, i njohur më mirë me emrin e tij artistik Birbal, vdiq të martën në mbrëmje për shkak të arrestit kardiak në një spital tha vajza e tij Shalini.

Sipas Shalinit, babai i saj u shtrua në spitalin Kokilaben Dhirubhai Ambani për probleme të lidhura me veshkat javën e kaluar.

“Ai kishte bërë një operacion në tru rreth një muaj më parë. Ne e kishim shtruar në spital tre-katër ditë më parë për shkak të problemeve me veshkat. Ai ndërroi jetë në spital.

Birbal u bë i njohur për kohën e tij komike në filmat e viteve 1960 dhe 1970 si ‘Boond Jo Ban Gayi Moti’, ‘Upkar’, ‘Roti Kapda Aur Makaan’, ‘Kranti’, ‘Naseeb’, ‘Yaarana’, ‘Hum Hain Rahi Pyar’. Ke’ dhe ‘Anjam’.

Si një aktor personazhesh, ai është shfaqur në mbi 500 filma në gjuhë të tilla si Hindi, Punjabi, Bhojpuri dhe Marathi.

Linku: https://www.tribuneindia.com/news/entertainment/sholay-actor-birbal-khosla-dies-at-84-543976

Burimi i fotos:pexele.com