Home Aktualitet Ndahet nga jeta piktori dhe skulptori i njohur
Ndahet nga jeta piktori dhe skulptori i njohur
0

Ndahet nga jeta piktori dhe skulptori i njohur

0
0

Piktori dhe skulptori kolumbian Fernando Botero, i njohur për figurat e shëndosha, ka vdekur në moshën 91-vjeçare

Artisti i njohur për paraqitjet e tij ikonike të figurave dhe kafshëve të shëndosha, ka ndërruar jetë.

Veprat e Botero-s me forma të shëndosha dhe pak surrealiste – shpesh me një prekje satire ose komenti politik – janë jashtëzakonisht të njohura dhe janë shfaqur në qytete anembanë botës, duke përfshirë Bogota, Madrid, Paris, Singapor dhe Venecia.

Botero u tërhoq nga arti në moshë të re dhe në moshën 15-vjeçare po shiste pikturat e tij të demave dhe matadorëve në unazën e ndeshjeve me dema në La Macarena në qytetin e dytë më të madh të Kolumbisë, Medellin, ku lindi më 19 prill 1932, djali i një modesti. shitës udhëtues.

Pas një ekspozite të parë personale në Bogota në vitet 1950, Botero u nis për në Evropë, duke udhëtuar në Spanjë, Francë dhe Itali, ku zbuloi artin klasik.

Ai shkoi në Meksikë, duke u ndikuar nga muralistët e saj, dhe më pas në Nju Jork në vitin 1960, duke mbërritur me “200 dollarë në xhep”, tha ai në një intervistë të vitit 2012.

Linku: https://www.dailysabah.com/arts/colombian-artist-fernando-botero-known-for-plump-figures-dies-at-91/news

Burimi i fotos: pexele.com

tags: