Home Aktualitet Poeti dhe aktivisti i njohur britanik ndahet nga jeta
Poeti dhe aktivisti i njohur britanik ndahet nga jeta
0

Poeti dhe aktivisti i njohur britanik ndahet nga jeta

0
0

Benjamin Zephaniah, poet dhe aktivist britanik, ka vdekur në moshën 65-vjeçare.

Poeti dub dhe autori i koleksioneve duke përfshirë Talking Turkeys ka vdekur nga një tumor në tru.

Zephaniah vdiq pasi u diagnostikua me një tumor në tru tetë javë më parë, thuhet në një postim në faqen e tij në Instagram.

Zephaniah lindi në prill 1958 në Handsworth, Birmingham, të cilin ai e mendoi si një “periferi e ftohtë e Kingston, Xhamajka”. Ai filloi të interpretonte poezi në vend në vitet e hershme të adoleshencës. Ai kishte disleksi dhe e la shkollën në moshën 14-vjeçare.

Një vend me rërë, një recetë për një komb dhe një lutje për Krishtlindje: tre poezi nga Benjamin Zephaniah
Lexo më shumë

Në vitet 1990, botimet e tij u bënë më të shpeshta; ai publikoi disa koleksione duke përfshirë Talking Turkeys, Inna Liverpool dhe School’s Out: Poems Not for School. Ai gjithashtu e përqendroi performancën e tij jashtë Evropës.

Linku: https://www.theguardian.com/books/2023/dec/07/british-poet-benjamin-zephaniah-dies-aged-65

Burimi i fotos:pexele.com

tags: