Home Aktualitet Ndahet nga jeta në moshën 67 vjeçare balerini që magjepsi ‘Broadway’
Ndahet nga jeta në moshën 67 vjeçare balerini që magjepsi ‘Broadway’
0

Ndahet nga jeta në moshën 67 vjeçare balerini që magjepsi ‘Broadway’

0
0

Hinton Battle, balerini  që la pa frymë  Broadway dhe më gjerë, vdes në moshën 67-vjeçare

Në moshën 18-vjeçare, ai luajti Scarecrow në produksionin origjinal të Broadway të “The Wiz”. Ai vazhdoi të fitoi tre çmime Tony për aktorin më të mirë të paraqitur në një muzikal, më shumë se çdo interpretues tjetër në atë kategori.

Hinton Battle, një balerin, këngëtar, aktor dhe koreograf që nxiti audiencën të “Ease on the Road” si Scarecrow në “The Wiz” të Broadway, dhe që më vonë fitoi tre çmime Tony duke performuar kërcime akrobatike, goditje me goditje dhe 190 gradë shkelma nëpër skenë dhe ekran, vdiq në një spital në Los Anxhelos.

Battle vazhdoi të përqafoi teatrin muzikor, duke u shfaqur në katër shfaqje në Broadway midis 1981 dhe 1991. Ai fitoi çmimet Tony për tre prej tyre: si një interpretues verbues, por i paidentifikuar në revistën e Duke Ellington “Sophisticated Ladies” në 1981; si xhaxhai i personazhit të titullit, Dipsey Bates, në “The Tap Dance Kid” në 1984; dhe si John Thomas, një marins i gjallë i vendosur në Saigon në fund të Luftës së Vietnamit, në “Miss Saigon” në 1991.

Të tre çmimet ishin për aktorin më të mirë të paraqitur në një muzikal. Asnjë interpretues, i gjallë apo i vdekur, nuk e ka fituar çmimin më shumë se z. Battle.

Linku: https://www.washingtonpost.com/obituaries/2024/01/31/hinton-battle-dead/

Burimi i fotos:pexele.com