Home Aktualitet Ndahet nga jeta në moshën 82-vjeçare aktori gjerman Fritz Wepper
Ndahet nga jeta në moshën 82-vjeçare aktori gjerman Fritz Wepper
0

Ndahet nga jeta në moshën 82-vjeçare aktori gjerman Fritz Wepper

0
0

Aktori gjerman Fritz Wepper ka vdekur në moshën 82-vjeçare, raportohet nga Bild dhe media të tjera.

Wepper ishte asistenti i famshëm Harry Klein në serialin televiziv “Inspector Derrick” dhe luajti për një kohë të gjatë në serialin “A Cyclone in the Convent”. ‘Inspektori Derrick’ u transmetua për herë të parë nga televizioni gjerman në tetor 1974, duke shënuar një sukses të bujshëm që zgjati vazhdimisht për 24 vjet dhe 281 episode.

Suksesi i serialit u eksportua më pas në të gjithë botën, nga Franca në Holandë, nga Turqia në Kinë, aq sa Derrick është bërë, sipas fjalëve ironike të ish-kancelarit gjerman Helmuth Kohl, “me siguri eksporti më i mirë”.

Në Itali, episodi i parë u transmetua nga Rai në 1979. Fritz Wepper arriti suksesin e tij të parë të madh në vendin e tij në rolin televiziv të asistentit Harry Klein.

Lindur në Mynih. më 17 gusht 1941, Fritz Wepper, djali i avokatit Friedrich Karl Wepper, i regjistruar në ushtrinë gjermane gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe i shpallur i zhdukur në Poloni në 1945, filloi karrierën e tij në moshën 9 vjeçare në radiostacionin Bayerischer Rundfunk, ku interpretoi në një program për fëmijë, duke debutuar në teatër në vitin 1952 në ‘Piter Pan’.

Filmi i tij i parë daton në vitin 1959, “The Bridge” nga Bernhard Wicki, i ndjekur nga rreth njëzet tituj, duke përfshirë “Treni i fundit nga Vjena” (1963) nga Arthur Hille.

Linku: https://www.ilmessaggero.it/en/german_actor_fritz_wepper_passes_away_at_82-8016771.html

Burimi i fotos:https://www.instagram.com/fritzwepperoriginal/tagged/

tags: