Home Aktualitet Ndahet nga jeta në moshën 74-vjeçare aktori i “Game of Thrones”, Ian Gelder
Ndahet nga jeta në moshën 74-vjeçare aktori i “Game of Thrones”, Ian Gelder
0

Ndahet nga jeta në moshën 74-vjeçare aktori i “Game of Thrones”, Ian Gelder

0
0

Aktori britanik që luajti Kevan Lannister në serialet fantastike hit u diagnostikua me kancer pesë muaj më parë.

Ian Gelder, i cili luajti Kevan Lannister në serialin fantastik të hitit Game of Thrones, ka vdekur në moshën 74-vjeçare.

Gjatë një karriere që përfshin dekada, ai ishte një fytyrë e njohur në ekran me rolet në Torchwood, His Dark Materials, Doctor Who, Snatch dhe The Bill.

Ai vdiq pesë muaj pasi u diagnostikua me kancer në kanalin biliar, njoftoi në Instagram bashkëshorti dhe shoku i tij aktori, Ben Daniels.

“Me trishtim të madh dhe një zemër të rëndë të thyer në miliona pjesë po e lë këtë postim për të njoftuar vdekjen e bashkëshortit tim të dashur dhe partnerit të jetës, Ian Gelder.

“Ian u diagnostikua me kancer në kanalin biliar në dhjetor dhe dje kaloi në 13.07. E kisha ndërprerë çdo punë për të qenë kujdestari i tij, por asnjëri prej nesh nuk e kishte idenë se gjithçka do të ishte kaq e shpejtë,” postoi Daniels të martën.

Ai është gjithashtu i njohur për rolin e zotit Dekker në Torchwood: Children of Earth. Në vitin 2019, ai luajti si i ftuar si studiuesi bibliotekar Charles i Kolegjit Jordan në serialin televiziv të BBC His Dark Materials dhe në vitin 2020 ai u shfaq si Zellin në Doctor Who.

Kreditë e tij të tjera përfshinin role në serialet televizive London’s Burning dhe Agatha Christie’s Poirot, ndërsa ai pati role në produksione në West End të Londrës dhe Shakespeare’s Globe Theatre.

Linku:https://www.theguardian.com/tv-and-radio/article/2024/may/08/game-of-thrones-actor-ian-gelder-dies-aged-74

Burimi i fotos:https://www.instagram.com/explore/tags/iangelder/

tags: