Home Aktualitet Ndahet nga jeta aktori Bernard Hill i Titanic dhe Lord of the Rings
Ndahet nga jeta aktori Bernard Hill i Titanic dhe Lord of the Rings
0

Ndahet nga jeta aktori Bernard Hill i Titanic dhe Lord of the Rings

0
0

Aktori Bernard Hill, i njohur më së shumti për rolet në Titanikun dhe Lord of the Rings, ka vdekur në moshën 79-vjeçare.

Ai luajti kapitenin Edward Smith në filmin fitues të Oskarit të vitit 1997 dhe Mbretin Théoden në Lord of the Rings.

Roli i tij kryesor ishte në dramën e BBC TV Boys from the Blackstuff, ku ai portretizoi Yosser Hughes, një personazh që luftoi – dhe shpesh dështoi – për të përballuar papunësinë në Liverpool.

Duke shkruar në X, muzikanti skocez Barbara Dickson tha se ai ishte “një aktor vërtet i mrekullueshëm”, duke shtuar: “Ishte një privilegj të kisha kryqëzuar rrugët me të.’

Hill, i cili ishte nga Mançesteri, do të kthehej në ekranet televizive në serinë e dytë të The Responder, një dramë e BBC me protagonist Martin Freeman, e cila fillon të transmetohet të dielën.

Role të tjera në karrierën e tij prej dekadash përfshinin serinë televizive të BBC-së të vitit 1976, I, Claudius, një paraqitje në Gandhi të vitit 1982, Shirley Valentine në 1989, Mbreti Scorpion në 2002 dhe filmi i Tom Cruise 2008 Valkyrie.

Hill ishte menduar të ishte në Comic Con Liverpool të shtunën, por duhej të anulohej në minutën e fundit, tha konventa në një postim në X. Ndërsa lajmi për vdekjen e tij shpërtheu, organizatorët thanë në platformë se ishin “zemërthyer” në Hill’s vdekjen dhe i uroi familjes së tij “shumë forcë”.

Linku: https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-68962192

Burimi i fotos:pexele.com