Home Aktualitet Aktori i Double Impact ndahet nga jeta në moshën 77 vjeçare
Aktori i Double Impact ndahet nga jeta në moshën 77 vjeçare
0

Aktori i Double Impact ndahet nga jeta në moshën 77 vjeçare

0
0

Alan Scarfe, më i njohur për filmat Lethal Weapon 3 dhe Double Impact, ka vdekur në moshën 77-vjeçare.

I lindur në Angli, familja e Scarfe u zhvendos në Kanada. Ai ndoqi Akademinë e Muzikës dhe Artit Dramatik në Londër nga viti 1964 deri në vitin 1966, dhe më pas u shfaq në më shumë se 100 role në produksionet skenike.

Scarfe bëri debutimin e tij në film në vitin 1963, “The Bitter Ash”. Përveç roleve të tij në film, ai u shfaq gjithashtu në serialet televizive Seven Days dhe Star Trek: The Next Generation.

Scarfe mori çmimin nderi të Rrethit të Kritikëve të Filmit në Vankuver për arritje të jetës gjatë karrierës së tij.

Ai ishte i martuar me aktoren Barbara (née March) për 40 vjet para vdekjes së saj në 2019. Ai la vajzën Tosia dhe dhëndrin Austin, të cilët vepruan si kujdestarët e tij në vitet e tij të mëvonshme. Ai ka lënë gjithashtu vëllain e tij, Colin, djalin dhe aktorin Jonathan Scarfe, si dhe nipërit Kai dhe Hunter Scarfe.

Linku: https://deadline.com/2024/06/alan-scarfe-dead-actor-lethal-weapon-3-was-77-obituary-1235962493/

Burimi i fotos:pexele.com