Home Aktualitet Aktori dhe producenti katër herë fitues i Tony, vdes në moshën 63 vjeçare
Aktori dhe producenti katër herë fitues i Tony, vdes në moshën 63 vjeçare
0

Aktori dhe producenti katër herë fitues i Tony, vdes në moshën 63 vjeçare

0
0

Ron Simons, aktori dhe producenti katër herë fitues i Tony, vdes në moshën 63 vjeçare.

Ai prodhoi prodhime të shumta në Broadway, duke përfshirë “Porgy and Bess”, “A Gentleman’s Guide to Love and Murder” dhe “Jitney”.

I lindur në Detroit më 30 nëntor 1960, Simons fillimisht nuk ndoqi një karrierë në aktrim dhe teatër. Pas diplomimit në Columbia Business School në 1989 me një MBA në marketing dhe biznes ndërkombëtar, ai filloi karrierën e tij profesionale në Microsoft si menaxher produkti në San Francisko.

Puna e tij e parë si producente ishte në filmin e vitit 2010 Night Catches Us, me Kerry Washington dhe Anthony Mackie. Sa i përket teatrit, ai filloi me ringjalljen e Porgy dhe Bess në vitin 2012, me aktorë Audra McDonald dhe Norm Lewis.

Simons vazhdoi të bashkëprodhonte disa shfaqje në Broadway gjatë karrierës së tij, duke fituar çmimet Tony për Porgy dhe Bess, A Gentleman’s Guide to Love and Murder, Vanya dhe Sonia dhe Masha dhe Spike dhe Jitney.

Linku: https://www.nationalworld.com/news/obituaries/ron-simons-dead-actor-and-tony-award-winning-producer-has-passed-away-at-63-4665741

Burimi i fotos: pexele.com

tags: