Home Aktualitet Vuante nga një sëmundje e rëndë, ndahet nga jeta aktorja e njohur
Vuante nga një sëmundje e rëndë, ndahet nga jeta aktorja e njohur
0

Vuante nga një sëmundje e rëndë, ndahet nga jeta aktorja e njohur

0
0

Aktorja e njohur amerikane Arlene Golonka është ndarë nga jeta në moshën 85 vjeçare.

Lajmin e hidhur e dha mbesa e saj, Stephanie Morton, e cila tha se kishte vuajtur nga sëmundja alzheimer dhe se ndërroi jetë në West Hollywood.

Lindur më 23 janar 1936, në Çikago, e filloi karrierën në skenën e teatrit në qytetin e saj përpara një lëvizje në NYC, ku ajo studioi me të mëdhenjtë si Sanford Meisner, Uta Hagen dhe Lee Strasberg.

Aktorja bëri debutimin e saj në Broadway në 1958 “The Circus Night”, dhe vazhdoi të shfaqej në shfaqje të tilla si “Take Me Along” (1959), debutimi i Neil Simon “Come Blow Your Horn” (1961) dhe “One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1963) përballë Kirk Douglas, i adaptuar më vonë në filmin fitues të Oskarit nga djali i tij Michael Douglas.

Në vitin 1965, ajo ishte pjesë e albumit të komedisë “Ju nuk duhet të jeni hebre”, dhe në 1967 u transferua në L.A., ku filloi një karrierë të gjatë – dhe të zënë – në TV dhe film.

Ajo ishte më e njohur për dy episode si Millie Hutchins në serinë ikonike “The Andy Griffith Show” (1967) dhe si Millie Swanson në 49 episode të spin-off-it të saj “Mayberry R.F.D” (1968-1971).

 

Linku: https://extratv.com/2021/05/31/mayberry-r-f-d-actress-arlene-golonka-dies-at-85/

Burimi i fotos: https://www.pexels.com/