Home Lifestyle Sekretet e vogla që iu bëjnë të keni flokë të gjatë brenda pak kohësh
Sekretet e vogla që iu bëjnë të keni flokë të gjatë brenda pak kohësh
0

Sekretet e vogla që iu bëjnë të keni flokë të gjatë brenda pak kohësh

0
0

Prisni rregullisht flokët

Prerja e rregullt e flokëve çdo tetë deri në dhjetë javë siguron rritjen e shpejtë të flokëve. Ajo që ndodh është që për shkak të papastërtisë së tepërt dhe diellit, fundi i flokëve zakonisht dëmtohet dhe ashpër, duke shkaktuar skajet e copëtuara. Kur rregullisht rregulloni flokët, ato maja të ndara priten, duke i lënë flokët të marrin frymë dhe të rriten pa asnjë pengesë.

Masazhe relaksuese të vajit të nxehtë

Një masazh i mirë i vajit të nxehtë mund të jetë i përsosur për ju. Masazhimi i flokëve tuaj me një vaj të nxehtë të mirë çdo javë siguron që flokët tuaj të jenë të shëndetshëm dhe të mos ketë më fije floku të shtrirë në dyshemenë ose furçën tuaj. Provoni të përdorni vaj kokosi, ulliri ose livando në mënyrë që të sillni atë shkëlqim të bukur në flokët tuaj dhe t’ju ndihmojë të rriteni flokët.

Pastrim i rregullt çdo natë

Ju duhet të keni dëgjuar që pastrimi i tepërt i flokëve mund të shkaktojë rënie të flokëve dhe të dëmtojë fizikisht flokët tuaj. Epo, jo gjithmonë. Thjesht varet nga furça që përdorni. Përdorimi i fijeve sintetike mund të krijojë fërkime në flokë dhe kështu në të vërtetë të dëmtojë flokët. Larja e flokëve i bën rrënjët tuaja më të forta dhe flokët rriten më shpejt.

Mos i mbështillni flokët e lagur me peshqir

Shumica prej nesh e ka zakon të mbështjellë flokët e lagur në një peshqir menjëherë pas larjes me shampo, duke kuptuar pak për të metat e këtij zakoni. Flokët e lagur janë të prirur të bien edhe më shumë flokë dhe mbështjellja e tyre me një peshqir mund ta bëjë këtë edhe më keq. Flokët tanë fërkohen me ato fibra masive peshqiri duke bërë që ato fije floku të bien. Në vend të kësaj, shkoni për një peshqir mikrofibër, nëse thjesht nuk mund t’i rezistoni këtij zakoni.

Shkundni flokët tuaj me kokë poshtë

Mund të tingëllojë e çuditshme por përplasja e flokëve me kokë poshtë mund të bëjë vërtet mrekulli kur bëhet fjalë për rritjen e flokëve të gjatë. Asgjë e lodhshme, kjo këshillë thjesht kërkon rrotullimin e flokëve me kokë poshtë për 3 minuta çdo ditë. Kjo indukton qarkullim më të mirë dhe kështu rezulton në rritjen e ritmit të rritjes së flokëve.

Thuaj lamtumirë stresit

Stresi mund të ketë numrin më të madh të dëmtimit të shëndetin tuaj; rënia e flokëve është një prej tyre. Stresi i tepërt për shkak të punës ose problemeve personale mund të prishë ciklin e flokëve, duke u ndalur në rritjen e shpejtë të flokëve.

Përdorimi i maskës së vezëve

Veza, e ngarkuar me proteina, mund të jetë mrekulli kur bëhet fjalë për të ushqyer flokët tuaj dhe kështu të formoni flokë të rinj. Thjesht përzieni një lugë çaji vaj (mundësisht vaj ulliri) me një të bardhë veze dhe vendoseni atë në flokët dhe lëkurën e kokës. Lëreni për 20 minuta para larjes me shampo dhe keni mbaruar. Thjesht bëjeni një herë në muaj dhe shikoni rezultatet që thjesht nuk mund t’i imagjinoni.

Linku: https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/beauty/natural-ways-to-make-your-hair-grow-faster/articleshow/44947600.cms

Burimi i fotos: https://www.pexels.com/