Home Lifestyle Njihuni me mënyrat e thjeshta që eleminojnë nishanet në kushte shtëpie
Njihuni me mënyrat e thjeshta që eleminojnë nishanet në kushte shtëpie
0

Njihuni me mënyrat e thjeshta që eleminojnë nishanet në kushte shtëpie

0
0

Një nishan është një grup qelizash të lëkurës të cilat nuk përhapen në mënyrë të barabartë në lëkurë. Nëse keni ca në fytyrë ose trup, ka mënyra për të hequr qafe këto njolla të shëmtuara edhe në komoditetin e shtëpisë tuaj.

Uthull molle

Uthulla e mollës është një nga përbërësit më të përdorur për të hequr qafe nishanet. Acidet që gjenden në uthull mund të shpërndajnë nishanin dhe përfundimisht ta heqin nga lëkura. E vetmja gjë që ju duhet të bëni është të merrni një jastëk pambuku dhe të vendosni pak uthull molle në të. Pastroni nishanin me pambuku dhe lëreni sipër nishanit për një orë. Përsëriteni këtë për dy javë për të hequr qafe nishanin.

Hudhër

Hudhra është e ngrohtë dhe kjo është arsyeja pse funksionon mrekullisht mirë në heqjen ose djegien e nishanit. Thjesht shtypni disa thelpinj hudhre dhe formoni një pastë. Aplikoni pastën në nishan. Sapo pasta të fillojë të thahet, vendosni një fashë ngjitëse mbi nishan dhe lëreni atë brenda natës. Përsëriteni këtë për një javë dhe së shpejti do të shpëtoni nga ai nishan i shëmtuar!

Vaj ricini

Vaji i ricinit është i njohur për të trajtuar shumë sëmundje të lëkurës dhe heqja e nishaneve është vetëm një nga cilësitë e tij. Merrni një lugë vaj ricini dhe përziejeni me një lugë sodë buke. Vendoseni pastën në nishan dhe lëreni atë brenda natës. Lani atë në mëngjes. Aplikoni paste për një muaj për të parë rezultatin befasues.

Lëng ananasi

Lëngu i ananasit dihet se shkatërron bakteret, prandaj përdoret gjerësisht në shumë kremëra lëkure. Thjesht merrni pak lëng ananasi dhe përzieni atë me pak kripë deti. Tani aplikoni përzierjen mbi nishan dhe filloni të pastroni. Pastroni zonën për pesëmbëdhjetë minuta për të hequr shtresën e sipërme të nishanit. Përdoreni këtë pastrim për një javë për rezultatet më të mira.

Aloe vera

Aloe vera është një bimë e mrekullueshme që jo vetëm shëron lëkurën, por gjithashtu ka veti antibakteriale. Vendosni tul aloe vera në nishan për ta hequr qafe. Megjithëse është një proces i ngadaltë, është padyshim më i sigurti. Thjesht pastroni nishanin dhe vendosni pak xhel aloe në të. Tani, mbulojeni zonën me një fashë dhe lëreni të thahet për dy orë.

Linku: https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/beauty/5-ways-to-get-rid-of-moles-at-home/photostory/65385408.cms

Burimi i fotos: https://unsplash.com/photos/xU34s6wuxyU