Home Aktualitet Diagnostikohet me kancer, aktori i ‘Friends’ rrëfen betejën e vështirë
Diagnostikohet me kancer, aktori i ‘Friends’ rrëfen betejën e vështirë
0

Diagnostikohet me kancer, aktori i ‘Friends’ rrëfen betejën e vështirë

0
0

Aktori i ‘Friends’ James Michael Tyler ka treguar se prej kohësh po lufton me betejën e rëndë të kancerit të prostatës.

Artisti 59-vjeçar bëri publike diagnozën e tij gjatë episodit të së hënës në Today.

Tyler, i cili luante Gunther, menaxherin e shtëpisë së kafesë Central Perk në Friends, tha se ai u diagnostikua me kancer të prostatës.

“Unë u diagnostikova me kancer të përparuar të prostatës, i cili ishte përhapur në kockat e mia,” tha aktori.

Tyler tha se kanceri u zbulua për herë të parë gjatë një kontrolli vjetor.

“Unë isha 56 vjeç në atë kohë dhe ata shfaqen për PSA, i cili është antigjen specifik i prostatës,” tha ai.

Tyler filloi terapinë me hormone, për të cilën tha se “funksionoi mahnitshëm për rreth një vit”. Kanceri më vonë u përhap në kockat dhe shpinë, duke e lënë të paralizuar në pjesën e poshtme të trupit.

Tyler mori pjesë në bashkimin e fundit të Friends përmes Zoom dhe tha që kasta dhe producentët janë të vetëdijshëm për betejën e tij shëndetësore.

Tyler inkurajoi njerëzit që të bënin provime të rregullta dhe të kërkonin nga mjeku i tyre një provë PSA.

Linku: https://www.upi.com/Entertainment_News/2021/06/21/James-Michael-Tyler-cancer-diagnosis/4231624283237/

Burimi i fotos: https://www.google.com/search?q=James+Michael