Home Aktualitet Sheshi Skënderbej – I denjë për Tiranën metropol, ja si duket nga sot
Sheshi Skënderbej – I denjë për Tiranën metropol, ja si duket nga sot
0

Sheshi Skënderbej – I denjë për Tiranën metropol, ja si duket nga sot

0
0

Do të bëhet sot inagurimi i shumëpritur i sheshit “Skënderbej”. Kanë dalë disa foto gjatë ditës së djeshme dhe vetë kryeministri i vendit, Edi Rama ka shpërndarë një video që tregon disa gjëra, por sigurisht jo gjithçka. Pasditja dhe mbrëmja e sotme do të jenë plot surpriza për të gjithë ata që mezi presin të shikojnë ndryshimin rrënjësor që iu bë sheshit të kryeqytetit, i cili tani është i denjë për Tiranën metropol.

2017-06-10 11_16_37-Erion Veliaj - Home

Burimi i fotos: https://www.facebook.com/ErionVeliaj/photos/pb.38316716925.-2207520000.1497085886./10155438013186926/?type=3&theater

Gurët ku do të ecim për çdo ditë janë të marra nga anembanë vendit, duke sjellë në Tiranë një copëz nga të gjitha trevat. Por nuk ka vetëm gurë. Është menduar që të ketë mundësira për të gjithë njerëzit duke krijuar edhe 11 lulishte e duke ruajtur kështu një balancë mes 50% gurë e 50% gjelbërim. Për adhuruesit e ujit dhe freskisë janë vendosur plot 100 shatërvanë. Pemë, lule, e çdo gjë që i duhet një sheshi gjigand, do të mund t`i shijojmë nga sot e përgjithmonë.

2017-06-10 11_17_54-Erion Veliaj - Home

Burimi i fotos: https://www.facebook.com/ErionVeliaj/photos/pb.38316716925.-2207520000.1497085886./10155429783106926/?type=3&theater

Po parkimi? Është menduar edhe për këtë duke e ndërtuar nën tokë dhe jo vetëm kaq. Ka akoma. Është qershia mbi tortë, altari ku çiftet mund të celebrohen.

2017-06-10 11_15_36-Erion Veliaj - Home

Burimi i fotos: https://www.facebook.com/ErionVeliaj/photos/pb.38316716925.-2207520000.1497085886./10155431189901926/?type=3&theater

2017-06-10 11_14_17-Erion Veliaj - Home

Burimi i fotos: https://www.facebook.com/ErionVeliaj/photos/pb.38316716925.-2207520000.1497085886./10155434819051926/?type=3&theater

Inagurimi bëhet sot në orën 19:30.

Në videon e kryeministrit janë zbuluar shumë pak:

MIRËMËNGJES 😀dhe ju uroj një ditë të mbarë me këto pamje nga xhevahiri më i madh i kurorës së Rilindjes Urbane, Sheshi Skënderbej, që do të rrezatojë nga sot e për shumë mote të tjera, dritën e pasionit dhe forcën e ambicies sonë për Shqipërinë që duam🇦🇱🇪🇺 Një rilindje e vështirë, plot 10 vjet nga dita kur nisi rrugëtimin projekti më ambicioz urban i Shqipërisë demokratike, mes pengesash, bllokimesh, shkatërrimesh e arrnimesh dëshpëruese, por një rilindje e denjë për kryeqytetin e shqiptarëve të shekullit XXI⭐⭐⭐⭐⭐Mezi pres të shkel sonte qilimin fantastik të thurur me gurë nga të gjitha trevat ku jetojnë prej shekujsh shqiptarët dhe të shijoj realizimin e një ëndrre që për shumë kohë ngjante e dënuar me vdekje😊Një faleminderit me mirënjohje të thellë, arkitektëve të jashtëzakonshëm, inxhinierëve të ndërtimit e të mjedisit, botanistëve, sipërmarrësit, punëtorëve, supervizorëve, e padiskutim, ekipit të dikurshëm që e nisi këtë aventurë fantastike dhe ekipit të sotëm të Bashkisë së Re të Tiranës, ku padyshim diferencën e bëri edhe njëherë, Lali Eri, kryetari fenomenal i Tironës që dum👍💪✌👐Uroj megjithë zemër që në 25 qershor Tirana të na japë një mandat të fortë, për të bërë në katër vjetët e ardhshëm, së bashku me Lali Erin dhe ekipin e tij të shkëlqyer, katërfishin e punëve që kemi bërë në këta dy vjet të rizgjimit të fuqishëm të kryeqytetit tonë🌹

Posted by Edi Rama on Friday, June 9, 2017

Link: https://www.facebook.com/edirama.al/videos/10154833005156523/

Burimi i fotos: https://www.facebook.com/ErionVeliaj/photos/pb.38316716925.-2207520000.1497085886./10155438013246926/?type=3&theater