Home Lifestyle Këto janë gjashtë gënjeshtrat e mëdha për sheqerin që duhet t’i dimë me patjetër
Këto janë gjashtë gënjeshtrat e mëdha për sheqerin që duhet t’i dimë me patjetër
0

Këto janë gjashtë gënjeshtrat e mëdha për sheqerin që duhet t’i dimë me patjetër

0
0

Ka disa gjëra që të gjithë mund t’i themi me siguri për sheqerin.

Ndërsa të gjithë mund të pajtohemi me faktin se sheqeri nuk është saktësisht një ushqim i shëndetshëm, ka shumë keqinformime rreth asaj se si sheqeri duhet të përfshihen ose jo në ushqimin tuaj.

  1. Sheqeri është i keq për shëndetin tuaj

Në një lexim të drejtpërdrejtë mund të kuptohet eleminimi komplet i sheqerit nga dieta juaj.

Mirëpo në fakt ky pohim është i vlefshëm vetëm për sheqerin shtesë në ushqimet tuaj.

Sheqeri i shtuar është i ndryshëm nga sheqeri që gjendet natyrshëm në disa ushqime, si fruta ose qumësht. Për një, sheqeri natyral vjen me një paketë vitaminash, mineralesh dhe lëndësh ushqyese që ndihmojnë në kompensimin e disa aspekteve negative të përmbajtjes së sheqerit, shpjegon Georgie Fear, RD, autore e “Zakoneve të dobëta për humbje peshe gjatë gjithë jetës”. Për shembull, frutat kanë fibra që bëjnë që trupi ynë të thithë sheqerin me një ritëm më të ngadaltë.

  1. Sheqernat minimalisht të përpunuara ose natyrale janë më të mira për ju

Është e vërtetë që sheqeri i përpunuar minimalisht, si mjalti ose shurupi i panjeve, përmbajnë më shumë lëndë ushqyese sesa ato shumë të përpunuara, si sheqeri i bardhë. Por sasitë e këtyre lëndëve ushqyese janë shumë të vogla, kështu që ata ndoshta nuk do të kenë një ndikim të matshëm në shëndetin tuaj. Për trupin tuaj, të gjitha burimet e sheqerit janë të njëjta.

Për më tepër, këta ëmbëlsues natyralë nuk marrin asnjë lloj trajtimi të veçantë në trupin tuaj. Trakti tretës i zbërthen të gjitha burimet e sheqerit në sheqerna të thjeshta të quajtura monosakaride.

“Trupi juaj nuk e ka idenë nëse vjen nga sheqeri i tryezës, mjalti apo nektari agave. Ai thjesht sheh molekulat e sheqerit monosakarid,” shpjegon Amy Goodson, MS, RD. Dhe të gjithë këta sheqerna japin 4 kalori për gram, kështu që të gjithë kanë të njëjtin ndikim në peshën tuaj.

3.Duhet ta hiqni plotësisht sheqerin nga jeta juaj

Ju nuk keni nevojë të hiqni plotësisht sheqerin e shtuar nga jeta juaj. Organizata të ndryshme shëndetësore kanë rekomandime të ndryshme për sasinë e sheqerit që duhet të kufizoni veten në ditë. Por të gjithë pajtohen se ka vend për pak sheqer në një dietë të shëndetshme.

Udhëzimet dietike të SHBA-së thonë se një i rritur që ha 2000 kalori në ditë duhet të ketë më pak se 12,5 lugë çaji ose 50 gram sheqer të shtuar çdo ditë. (Kjo është afërsisht sasia në një kola 16 ons.) Por Burimi i Besuar i Shoqatës Amerikane të Zemrës thotë se gratë duhet të kenë më pak se 6 lugë çaji (25 gramë), dhe burrat duhet të kenë më pak se 9 lugë çaji (36 gramë) në ditë.

  1. Është e pamundur të shmangësh sheqerin

Asgjë nuk është e pamundur. Nis duke i vendosur qëllime vetes, edhe nëse nuk heq dorë lehtë nga ëmbëlsira jote e preferuar mundohuni të konsumoi sasi më të vogla.

Mbani një sy edhe te ushqimet e paketuara. Gjërat si buka, kosi me aromë, drithërat dhe madje edhe salca e domates mund të kenë më shumë sheqer të shtuar nga sa mund të prisni. Pra, kushtojini vëmendje etiketave ushqimore dhe kërkoni opsione që do t’ju ndihmojnë të qëndroni brenda kufirit tuaj ditor të sheqerit.

  1. Sheqeri po të sëmur

Ndoshta keni dëgjuar se ngrënia e sheqerit do t’ju japë sëmundje të zemrës, Alzheimer ose kancer.

Një studim amerikan i Journal of Clinical Nutrition, i cili ndoqi më shumë se 350,000 të rritur për më shumë se një dekadë, zbuloi se konsumi i sheqerit të shtuar nuk ishte i lidhur me një rrezik në rritje për vdekje.

Ndërsa një sasi e moderuar e sheqerit nuk duket të jetë e dëmshme, konsumimi i tepërt mund t’ju vërë në rrezik për të shtuar peshë.

  1. Zëvendësimet pa sheqer janë një alternativë e mire

Mund të jetë joshëse të shkëmbeni ushqimet me sheqer me ato të bëra me ëmbëlsues me pak ose pa kalori, si sode diete ose biskota pa sheqer. Por bërja e këtij shkëmbimi mund të dështojë dhe nuk ka gjasa të jetë më e shëndetshme.

Konsumi i ëmbëlsuesve si aspartame, sakarina dhe sukraloza janë të lidhura me shtimin në peshë, jo me humbjen e peshës, sipas një analize të 37 studimeve të publikuara në Journal Canadian Medical Association. Për më tepër, ata ishin të lidhur me një rrezik më të lartë për presionin e lartë të gjakut, diabetin e tipit 2, sindromën metabolike, sulmet në zemër dhe goditjen në tru.

Ekspertët ende nuk e kuptojnë plotësisht se si këto lloj ëmbëlsuesish ndikojnë në trup, por provat në rritje sugjerojnë se ato mund të kenë një ndikim negativ në sheqerin në gjak, ta bëjnë më të vështirë kontrollin e oreksit dhe madje të prishin bakteret e zorrëve. Dhe këto gjëra mund t’ju vënë në rrezik për obezitet dhe probleme shëndetësore të lidhura me to.

Linku: https://www.healthline.com/health/food-nutrition/sugar-facts-scientific#7.-Sugar-free-replacements-are-a-good-alternative.-

Burimi i fotos: freepik.com