Home Aktualitet Humbje e madhe për artin, Peter Simonischek ndahet nga jeta
Humbje e madhe për artin, Peter Simonischek ndahet nga jeta
0

Humbje e madhe për artin, Peter Simonischek ndahet nga jeta

0
0

Ylli i Toni Erdmann, Peter Simonischek, ka vdekur në moshën 76-vjeçare.

Aktori austriak Peter Simonischek, i cili luajti një patriark të çuditshëm në filmin e nominuar për Oscar Toni Erdmann, ka vdekur në Vjenë në moshën 76-vjeçare.

I lindur në Graz në vitin 1946, Simonischek mori një vlerësim të madh në botën gjermanishtfolëse për performancat e tij, duke përfshirë paraqitjet e shumta në festivalin e famshëm të Salzburgut.

Në vitin 2016, Simonischek bëri përparimin e tij ndërkombëtar në film në komedinë Toni Erdmann, e cila u nominua për filmin më të mirë në gjuhë të huaj në Baftas dhe Golden Globes, si dhe Oscars, dhe fitoi çmimin prestigjioz Fipresci në Kanë.

“Vdekja e Simonischek është një humbje e madhe për të gjithë skenën e artit dhe kulturës,” shtoi Mayer.

Linku: https://www.theguardian.com/film/2023/may/30/toni-erdmann-star-peter-simonischek-dies-aged-76

Burimi i fotos: https://www.instagram.com/p/Cs3iB2-ISuF/