Home Sport Ja çfarë titulli mban tashmë Messi mbi supe
Ja çfarë titulli mban tashmë Messi mbi supe
0

Ja çfarë titulli mban tashmë Messi mbi supe

0
0

Messi, fitues i 44 trofe, 35 prej të cilëve erdhën me Barçën, duke u bërë lojtari më i dekoruar në botë.

Inter Miami sapo është bërë fituese e Kupës së Ligës me fitoren me penallti në Nashville pas barazimit 1-1 në kohën normale.

Ky triumf i fundit është i 44-ti për argjentinasin, i cili bëhet lojtari më i dekoruar në histori.

35 nga 44 trofetë e Mesit erdhën me një fanellë të FC Barcelona. Titulli i Ligës 2004/05 ishte i pari i tij, ndërsa i fundit që ishte Copa del Rey në sezonin 2020/21.

Lista e gjatë përfshin edhe katër fitore në Champions League (2006, 2009, 2011, 2015).

Duke luajtur për 17 sezone, 778 ndeshje dhe duke shënuar 672 gola, Leo Messi ka fituar 10 Liga, 7 Kupa të Mbretit, 8 Superkupa Spanjolle, 4 Liga të Kampionëve, 3 Superkupa Evropiane dhe 3 Kampionatin Botëror për Klube.

Linku: https://www.fcbarcelona.com/en/football/first-team/news/3642383/leo-messi-becomes-the-most-decorated-player-in-history

Foto: https://www.instagram.com/leomessi/?hl=en

tags: