Home Sport Spanja fiton ‘Kupën e Botës’ për femra për herë të parë
Spanja fiton ‘Kupën e Botës’ për femra për herë të parë
0

Spanja fiton ‘Kupën e Botës’ për femra për herë të parë

0
0

Spanja fiton Kupën e Botës për femra për herë të parë, duke mposhtur me meritë Anglinë në Sydney

Spanja po konkurronte për herë të parë në një finale të Kupës së Botës për femra.

Spanja arriti kulmin në Sydney të dielën, duke mposhtur Anglinë 1-0 për të fituar Kupën e Botës.

Fakti që Spanja kishte kaluar në finale, duke pasur parasysh vitin e trazuar që kishte përjetuar kombëtarja, ishte e jashtëzakonshme. Fakti që La Roja triumfoi kundër kampionit në fuqi të Evropës dhe favoritit para ndeshjes, pavarësisht mosmarrëveshjeve dhe ndarjeve që kanë turbulluar kombëtaren gjatë gjithë turneut, e bën këtë arritje të jashtëzakonshme.

Linku: https://edition.cnn.com/2023/08/19/football/womens-world-cup-final-spain-england-spt-intl/index.html

Burimi i fotos: https://www.instagram.com/evanavarro12/