Home Sport Kinë: Arrestohet ish-menaxheri i Inter-it
Kinë: Arrestohet ish-menaxheri i Inter-it
0

Kinë: Arrestohet ish-menaxheri i Inter-it

0
0

Futbollisti kinez në kaos. Kryetari i Superligës kineze Liu Jun u arrestua me akuza për ryshfet, raportoi gazeta “Beijing Youth Daily”.

Liu ishte më parë kryetar i Jiangsu Suning tashmë të zhdukur dhe u emërua CEO i përkohshëm i Inter-it në 2016, menjëherë pasi klubi u ble nga “Suning Holdings Group”.

Arrestimi i tij vjen gjashtë muaj pasi kryetari i Federatës Kineze të Futbollit, Chen Xuyuan u vu nën hetim për shkelje të dyshuara serioze të ligjit.

Hetimi ndaj Chen, i cili ishte gjithashtu zëvendës sekretar i trupit të futbollit, erdhi pas një hetimi kundër korrupsionit në futbollin kinez. Në janar, dy ish-zyrtarë të Federatës së Futbollit u hetuan për “shkelje të rënda të ligjit”, sipas deklaratave të publikuara nga rregullatori i sportit të Kinës.

Në mars, dy zyrtarë të tjerë të lartë të futbollit kinez u hetuan për shkelje të dyshuara. Wang Xiaoping, drejtor i komitetit disiplinor të Federatës Kineze të Futbollit dhe Huang Song, kreu i departamentit të garave, po hetohen për shkelje të mundshme serioze. Një hetim është nisur edhe për ish-trajnerin e Kinës, Li Tie.

Lajmi për Liu Jun vjen një ditë pasi investitorët i thanë kampionëve në fuqi të Superligës kineze Wuhan Three Towns se ishin gati ta shesin klubin falas pasi njoftuan se do të ngrinin fondet në fund të muajit.

Linku: https://www.instagram.com/jiangsusuningfc/?hl=en

Foto: https://www.instagram.com/jiangsusuningfc/?hl=en

tags: