Home Sport Pse Bayern Munich dëshiron mesfushorin e Fulham, Joao Palhinha
Pse Bayern Munich dëshiron mesfushorin e Fulham, Joao Palhinha
0

Pse Bayern Munich dëshiron mesfushorin e Fulham, Joao Palhinha

0
0

Thashethemet mediatike rreth Bayern Munich-ut kanë nxjerrë në pah një tjetër emër për numrin “6”, mesfushorin e Fulham, Joao Palhinha.

“Bild” ishte i pari që raportoi të mërkurën se mesfushori portugez tani është objektivi i preferuar i Bayern-it para mbylljes së dritares të premten. Sipas gazetës, Bayern Munich tashmë ka bërë një ofertë.

“Sport1” që atëherë ka raportuar se Palhinha dëshiron të bashkohet me Bayern Munich, por që Fulham dëshiron rreth 80 milionë euro për 28-vjeçarin.

Palhinha iu bashkua Fulham-it në vitin 2022 për 20 milionë euro nga skuadra portugeze Sporting dhe është nën kontratë deri në vitin 2027. Që kur iu bashkua klubit me bazë në Londër, Palhinha e ka rritur vlerën e tij të tregut nga 25 milionë në 40 milionë euro dhe është lojtari më i vlefshëm në skuadrën e Fulham-it.

Bayern e sheh atë vlerë të tregut si një vlerësim shumë më realist, dhe duke përfshirë bonuset, nuk do të ofrojë më shumë se 60 milionë euro. Kjo tarifë do ta bënte Palhinha-n nënshkrimin e katërt më të shtrenjtë në historinë e Bayern-it dhe largimin më të shtrenjtë në historinë e Fulham-it përpara Aleksandar Mitrovic. Mitrovic u shit për 52.6 milionë euro te skuadra e Ligës Pro Saudite Al-Hilal këtë verë.

Trajneri i Bayern-it, Thomas Tuchel, ndërkohë e ka bërë të qartë se dëshiron të shtojë një tjetër mesfushor.

“Unë jam pyetur për këtë pesë herë tani”, tha Tuchel pas fitores 3-1 të Bayern ndaj Augsburg fundjavën e kaluar, kur u pyet për dëshirën e një numri “6”.

“Unë thashë se kemi vetëm tre mesfushorë qendrorë që mund të luajnë rolin e mesfushorit mbrojtës, në momentin që dikush lëndohet, ne do të kemi vetëm dy. Pra, gjithçka është çështje numrash”, shtoi trajneri.

Për momentin, Bayern ka Joshua Kimmich, Leon Goretzka dhe Konrad Laimer në dispozicion në mesfushën qendrore. Ryan Gravenberch gjithashtu mund të luajë atje, por aktualisht është në bisedime me Liverpool për një transferim të mundshëm.

Linku: https://www.transfermarkt.com/the-next-javi-martinez-why-bayern-munich-want-fulham-midfielder-joao-palhinha/view/news/427205

Foto: Freepek.com

tags: