Home Sport ‘Topi i Artë’ publikohet lista me kandidatët
‘Topi i Artë’ publikohet lista me kandidatët
0

‘Topi i Artë’ publikohet lista me kandidatët

0
0

Topi i Artë, Lionel Messi dhe Aitana Bonmatí kryesojnë listën e ngushtë me 30 lojtarë

France Football ka publikuar listën e 30 kandidatëve për fitimin e Topit të Artë, çmimi individual më prestigjioz dhe i rëndësishëm për një futbollist.
Rekordmeni absolut është Lionel Messi. Argjentinasi ka fituar 7 herë Topin e Artë dhe është kandidati kryesor për ta fituar sërisht.

Bomberi norvegjez fitoi tripletën në sezonin e parë me Manchester City. Teksa e mbylli edicionin e kaluar me 52 gola në të gjithë kompeticionet me skuadrën e Pep Guardiolës.
Ceremonia e shpallesh së fituesve do të mbahet në datën 30 tetor. Në “Theatre du Chatelet” të Parisit, kryeqytetin e Francës.
Fituesi në fuqi është Karim Benzema, falë paraqitjeve fantastike me Realin e Madridit. Sulmuesi francez u transferua gjatë verës tek Al-Ittihad në Arabinë Saudite.

Linku: https://www.theguardian.com/football/2023/sep/06/ballon-dor-lionel-messi-aitana-bonmati-longlists-haaland-bellingham-earps

Burimi i fotos: https://www.instagram.com/leomessi/

tags: