Home Sport Merr fund saga, Rubiales dorëhiqet nga Federata Spanjolle e Futbollit
Merr fund saga, Rubiales dorëhiqet nga Federata Spanjolle e Futbollit
0

Merr fund saga, Rubiales dorëhiqet nga Federata Spanjolle e Futbollit

0
0

Luis Rubiales ka dhënë dorëheqjen si president i Federatës Spanjolle të Futbollit pas kritikave për puthjen ndaj sulmueses spanjolle, Jenni Hermoso, në ceremoninë e prezantimit final të Kupës së Botës.

Hermoso tha se puthja pasi Spanja mundi Anglinë nuk ishte konsensuale dhe ajo paraqiti një ankesë ligjore të martën e kaluar.

Rubiales tha se ai ia kishte paraqitur dorëheqjen presidentit në detyrë të federatës Pedro Rocha në një deklaratë.

“Unë nuk mund të vazhdoj punën time”, i tha ai Piers Morgan në shfaqjen e tij televizive.

46-vjeçari ka dhënë dorëheqjen edhe nga posti i tij si nënkryetar i komitetit ekzekutiv të UEFA-s.

Pasojat e puthjes kanë përfshirë futbollin spanjoll javët e fundit dhe kanë lënë në hije fitoren e Spanjës në Kupën e Botës, me Rubiales duke injoruar thirrjet e përsëritura për të dhënë dorëheqjen.

Të premten, një prokuror paraqiti një ankesë në gjykatën e lartë të Spanjës – pas dëshmisë së Hermoso të martën – kundër Rubiales për sulm seksual dhe detyrim.

Rubiales pretendoi se puthja ishte “konsensuale”, por ishte pezulluar përkohësisht nga organi qeverisës botëror i futbollit, FIFA.

“Pas pezullimit të shpejtë të kryer nga FIFA, plus pjesën tjetër të proceseve të hapura kundër meje, është e qartë se nuk do të mund të kthehem në pozicionin tim”, thuhet në deklaratën e Rubiales.

Puthja që tronditi futbollin spanjoll dhe global

Rubiales shtoi se shpresonte se largimi i tij do të nxiste ofertën e përbashkët të Spanjës me Marokun dhe Portugalinë për të pritur Kupën e Botës 2030.

“Unë kam besim në të vërtetën dhe do të bëj gjithçka që kam në dorë për të fituar”.

“Vajzat e mia, familja ime dhe njerëzit që më duan kanë vuajtur pasojat e persekutimit të tepruar, por është gjithashtu e vërtetë që në rrugë, çdo ditë e më shumë, e vërteta po mbizotëron”.

Rreth 81 lojtarë të Spanjës, duke përfshirë të gjithë 23 fituesit e Kupës së Botës, thanë se nuk do të luanin më për ekipin kombëtar ndërsa Rubiales ishte në pozicionin e tij.

Menaxheri fitues i Kupës së Botës, Jorge Vilda – i konsideruar si një aleat i ngushtë i Rubiales – u shkarkua më 5 shtator në mes të skandalit, me Montse Tome të emëruar si pasues të tij.

Politikanë, futbollistë dhe të famshëm janë shprehur kundër Rubiales, ndërsa protestuesit u mblodhën në selinë e federatës muajin e kaluar për të kërkuar dorëheqjen e tij.

Linku:https://www.theguardian.com/football/2023/sep/10/luis-rubiales-to-quit-in-wake-of-world-cup-kiss-scandal

Foto: Freepek.com

tags: