Home Aktualitet Aktori i nominuar për Oscar, Don Murray ndahet nga jeta
Aktori i nominuar për Oscar, Don Murray ndahet nga jeta
0

Aktori i nominuar për Oscar, Don Murray ndahet nga jeta

0
0

Aktori i Hollivudit, Don Murray, ka vdekur në moshën 94-vjeçare. Ai fitoi një nominim për Oscar për këtë rol në filmin ‘Bus Stop’ në të cilin luajti përballë Marilyn Monroe.

Aktori i Hollivudit, Don Murray, ka vdekur në moshën 94-vjeçare. Ai fitoi një nominim për Oscar për këtë rol në filmin ‘Bus Stop’ në të cilin luajti përballë Marilyn Monroe.

Aktori i Hollivudit Don Murray ka ndërruar jetë në moshën 94-vjeçare. Ai fitoi një nominim për Oscar për këtë rol në filmin Bus Stop në të cilin luajti përballë Marilyn Monroe. Nuk u njoftuan detaje për vdekjen e tij kur djali i Don Murray, Christopher njoftoi vdekjen e babait të tij për The New York Times.

Don Murray ka lindur më 31 korrik 1929 në Los Angeles. Ai u rrit në një familje biznesi të shfaqjes pasi nëna e tij Ethel Murray ishte një ish-performuese e Ziegfield Follies dhe babai i tij, Dennis Murray, ishte menaxher skene dhe drejtor kërcimi në Broadway. Don bëri debutimin e tij në broadway në shfaqjen The Rose Tattoo pasi u diplomua në Akademinë Amerikane të Arteve Dramatike.

Don Murray bëri debutimin e tij në ekranin e madh në Stacionin e Autobusit përballë Marilyn Monroe, dhe rolet e tij në film përfshinin The Bachelor Party, Advice & Consent, The Plainsman dhe Conquest of the Planet of the Apes. Ai u martua dy herë, së pari me Hope Lange, e cila gjithashtu luajti në Bus Stop. Çifti kishte dy fëmijë së bashku, Christopher dhe Patricia. Don më vonë u martua me aktoren Elizabeth Johnson dhe dyshja patën tre fëmijë së bashku, Colleen, Sean dhe Michael.

Më vonë gjatë karrierës së tij, Don Murray u shfaq në tetë episode të ringjalljes së Twin Peaks 2017 në Showtime. Roli i tij më i fundit në film ishte në Western Promise, i cili u publikua në 2021.

Linku:https://www.nationalworld.com/news/obituaries/hollywood-actor-oscar-nominee-don-murray-dies-94-4504711

Burimi i fotos:pexele.com