Home Aktualitet Barbara Rush, ylli veteran i Hollywood ka vdekur në moshën 97-vjeçare
Barbara Rush, ylli veteran i Hollywood ka vdekur në moshën 97-vjeçare
0

Barbara Rush, ylli veteran i Hollywood ka vdekur në moshën 97-vjeçare

0
0

Barbara Rush, ylli veteran i Hollivudit, i njohur për rolin e saj në filmin klasik fantastiko-shkencor të vitit 1953, It Came from Outer Space, ndërroi jetë në moshën 97-vjeçare.

Vajza e saj Claudia Cowan, konfirmoi vdekjen e saj të dielën më 31 mars, siç raportohet nga Fox News duke thënë, “Nëna ime e mrekullueshme ndërroi jetë paqësisht në orën 5:28 të mbrëmjes, unë isha me të këtë mëngjes dhe e di që ajo po më priste të kthehesha në shtëpi në mënyrë të sigurtë në tranzicion.”

Ajo shtoi, “Është e përshtatshme që ajo zgjodhi të largohej në Pashkë pasi ishte një nga festat e saj të preferuara dhe tani, sigurisht, Pashkët do të kenë një rëndësi më të thellë për mua dhe familjen time.”

Rush bëri debutimin e saj në film në Goldbergs në vitin 1950 dhe fitoi Golden Globe në kategorinë e Ardhures më Premtuese Femra për punën e saj në filmin It Came from Outer Space.

Gjatë gjithë karrierës së saj, Rush luajti në role të ndryshme si në filmat Magnificent Obsession (1954), me regji të Douglas Sirk dhe madje punoi në Robin and the 7 Hoods (1964), me aktorë Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis Jr. dhe Bing. Crosby dhe shumë të tjerë.

Ajo doli në pension në vitin 2007 pas 10 episodeve të 7th Heaven dhe bëri vetëm një paraqitje të fundit në komik të shkurtër Hearts Gjakderdhje: Arteriet e Glenda Bryant së bashku me mbesën e saj, Carolyn Hennesy.

Rush u martua tre herë, por të tria përfunduan në divorc. Ajo është nënë e dy fëmijëve, djalit Christopher Hunter të cilin e ndan me aktorin e ndjerë Jeffrey Hunter dhe vajzën Claudia Cowan të cilën e ndan me publicistin Warren Cowan.

Linku: https://www.geo.tv/latest/537415-barbara-rush-veteran-hollywood-star-dies-at-97

Burimi i fotos:https://www.instagram.com/p/C5M4iddM3yU/?img_index=1