Home Aktualitet Gjermania legalizon kanabisin, ja detajet nga ligji që hyri në fuqi
Gjermania legalizon kanabisin, ja detajet nga ligji që hyri në fuqi
0

Gjermania legalizon kanabisin, ja detajet nga ligji që hyri në fuqi

0
0

Moshat mbi 18 vjeç tani mund të mbajnë deri në 25 gram kanabis të tharë dhe të kultivojnë deri në tre bimë marihuanë në shtëpi.

Pirja e kanabisit tani është e ligjshme për moshat mbi 18 vjeç në Gjermani, pasi ligjet e reja për posedimin personal hynë në fuqi.

Që nga 1 Prilli, të rriturit në Gjermani lejohen të mbajnë deri në 25 gr kanabis të tharë dhe të kultivojnë deri në tre bimë marihuanë në shtëpi.

Qeveria thotë se dekriminalizimi i barërave të këqija do të godasë tregun e fshehur dhe do të zvogëlojë përhapjen e kanabisit të kontaminuar, duke mbrojtur kështu të rinjtë. Por ka pasur kritika për ndikimin e mundshëm te të rinjtë.

“Nga këndvështrimi ynë, ligji siç është shkruar është një katastrofë,” tha për Agence France-Presse (AFP) Katja Seidel, një terapiste në një qendër të varësisë nga droga në Berlin, Tannenhof Berlin-Brandenburg.

“Qasja në produkt do të jetë më e lehtë, imazhi i tij do të ndryshojë dhe do të normalizohet më shumë, veçanërisht tek të rinjtë,” tha Seidel, duke shtuar se ajo priste të shihte një rritje të përdorimit të kanabisit “të paktën fillimisht”.

Konsumimi i kanabisit nga kushdo nën 18 vjeç do të vazhdojë të jetë i paligjshëm.

Njerëzit u mblodhën në Portën e Brandenburgut në Berlin pak pas mesnate për të festuar legalizimin e pjesshëm të kanabisit ndërsa ligjet e reja hyjnë në fuqi.

Linku: https://www.theguardian.com/world/2024/apr/01/germany-legal-cannabis-weed-laws-personal-use

Burimi i fotos:pexele.com

tags: