Home ShowBiz Kanye West paditet nga ish-punonjësi për racizëm
Kanye West paditet nga ish-punonjësi për racizëm
0

Kanye West paditet nga ish-punonjësi për racizëm

0
0

Trevor Phillips kërkon 35,000 dollarë kompensim nga reperi për lavdërimet e Hitlerit, duke u bërtitur njerëzve me ngjyrë, përçarje kundër hebrenjve dhe punëtorëve mbipeshë.

Reperi kontrovers Kanye West u ka bërtitur vazhdimisht punonjësve Black dhe lavdëroi Adolf Hitlerin si një “novator” sipas një padie të re të ngritur në Kaliforni të martën.

Truri krijues që qëndron pas markës së stilistëve Yeezy, sipërmarrjet muzikore dhe të modës së të cilit e kanë bërë atë jashtëzakonisht të pasur, ka shkaktuar vazhdimisht polemika në vitet e fundit me gjuhën raciste ose antisemitike dhe disa revizionizma të çuditshëm historik.

Tani një ish-punonjës pohon se autori i hitit “Stronger” u tha nxënësve të shkollës se po persekutohej nga njerëzit hebrenj.

Trevor Phillips, i cili ashtu si West is Black dhe punoi për dy nga sipërmarrjet e West për gati një vit, pretendon në një proces gjyqësor në Los Anxhelos se ai pësoi diskriminim, ngacmim dhe hakmarrje të rëndë nga West, i cili njihet gjithashtu si Ye.

Phillips tha se West kurrë nuk do të “qortonte një person të bardhë, por në raste të panumërta ai pa dhe/ose përjetoi personalisht Kanye duke u bërtitur me tërbim zezakëve”.

Phillips u punësua në nëntor 2022 nga Yeezy, marka e veshjeve të reperit, dhe menjëherë filloi të punojë në Akademinë Donda, një shkollë West e themeluar jashtë Los Anxhelosit.

Linku: https://www.timesofisrael.com/kanye-west-sued-by-ex-employee-for-racism-nazi-abuse/

Burimi i fotos:https://www.instagram.com/kanyewest/

tags: