Home Aktualitet Artisti Mark Damon ndahet nga jeta
Artisti Mark Damon ndahet nga jeta
0

Artisti Mark Damon ndahet nga jeta

0
0

Aktori i merituar për revolucionarizimin e shpërndarjes ndërkombëtare të filmit ndërroi jetë në shtëpi për shkaqe natyrore

Aktori, producenti dhe legjenda e Hollivudit Mark Damon ndërroi jetë në moshën 91-vjeçare. Vajza e Damon, Alexis Damon Ribaut tha për The Hollywood Reporter se ai vdiq nga shkaqe natyrale në Los Angeles, Kaliforni. Tani, fansat dhe kolegët po shikojnë prapa për të përshëndetur një karrierë të veçantë.

Damon lindi në Çikago në vitin 1922 dhe fillimisht quhej Alan Harris. Ndryshimet e emrave nuk ishin asgjë e re për familjen e tij, e cila kishte amerikanizuar mbiemrin e tyre “Herscovitz” kur emigroi në SHBA, familja e Damon u transferua në L.A. kur ai ishte i ri dhe ndoqi shkollën e mesme Fairfax, ku u vëzhgua nga komediani Groucho Marx. Në vend të kësaj, Damon zgjodhi të ndiqte kolegj dhe u diplomua me një diplomë biznesi. Megjithatë, ai mori pjesë edhe në programin e teatrit të shkollës dhe vendosi të ndiqte karrierën si aktor kur mbaroi.

Damon bëri katër paraqitje televizive nga viti 1952 deri në 1955, por karriera e tij filloi me të vërtetë në vitin 1956 kur nënshkroi një kontratë me 20th Century Fox. Ai do të mblidhte 74 kredite si aktor, 70 kredite si producent, një si shkrimtar dhe tre si “ekip shtesë”. Këto ditë, ai është më i njohur për versionin origjinal të vitit 1960 të House of Usher, ku luajti Philip Winthrop. Jashtë kamerës, ai është më i njohur për prodhimin e dramës së krimit të vitit 2003 Monster dhe komedisë aksion 2 Guns të vitit 2013.

Damon u tërhoq nga aktrimi në vitet 1970 për t’u fokusuar kryesisht në prodhimin, ku ai vlerësohet me formësimin e modeleve të biznesit për shitje, prodhim dhe shpërndarje siç i njohim ne. Për shkak se ai kishte punuar në “Spaghetti Westerns”, ai e kuptoi tregun e filmave amerikanë jashtë shtetit dhe kërkoi të përfitonte, duke themeluar Organizatën e Shitjes së Producers. Ai vendosi skenën për fokusin e sotëm në shitjet e huaja.

“Një distributor i pavarur jashtë shtetit, i cili po investon paratë e tij në një film, ai do të luftojë shumë më fort, jo vetëm në qytetet kyçe, por edhe në provinca, për të realizuar atë pamje, sepse ai ka paratë e tij në lojë.” Damon shpjegoi në një intervistë të vitit 2020 në podkastin e Matthew Helderman. Drejtorët kanë punonjësit e tyre që janë të interesuar vetëm për pagat e tyre.

Megjithatë, Damon luftoi për pjesën më të madhe të karrierës së tij për të provuar se modeli i tij i biznesit mund të funksiononte dhe për ta mbajtur atë të funksiononte. PSO bëri kërkesë për falimentim pas rreth shtatë vjetësh, ndërsa kompania e tij e dytë Vision International iu shit Credit Lyonaisse. Kompania e tij e tretë, MDP Worldwide, pati rreth dy dekada suksesi përpara se të falimentonte në 2012.

Damon dhe gruaja e tij e dytë, Margaret Markov, u martuan në vitin 1976. Ata jetonin në Beverly Hills dhe kishin dy fëmijë së bashku, Alexis dhe një djalë të quajtur Jonathan. Fansat po ndajnë ngushëllimet e tyre për të dashurit e Damon në rrjetet sociale.

Linku: https://popculture.com/celebrity/news/actor-mark-damon-has-died/

Burimi i fotos:pexele.com