Home ShowBiz Ed Sheeran artisti më i dëgjuar i vitit në Mbretërinë e Bashkuar
Ed Sheeran artisti më i dëgjuar i vitit në Mbretërinë e Bashkuar
0

Ed Sheeran artisti më i dëgjuar i vitit në Mbretërinë e Bashkuar

0
0

Ed Sheeran u shpall artisti më i luajtur i vitit në Mbretërinë e Bashkuar për herë të shtatë.

Britanikët sundojnë valët e transmetimit në MB, me Ed Sheeran që zë vendin më të luajtur dhe artistët vendas dominojnë në top 10 në një tabelë të përpiluar nga kompania e licencimit të muzikës PPL.

Për Sheeran, 33 vjeç, i lindur në Yorkshire dhe i rritur në Suffolk, është hera e shtatë në nëntë vjet që ai kryeson listën e muzikës së përdorur në radio, TV dhe në vende publike në Mbretërinë e Bashkuar.

Taylor Swift, aktualisht në turneun e saj Eras në Mbretërinë e Bashkuar, kërcen nga vendi i 10-të në të dytin në tabelën e 2023-ës, duke përputhur nivelin e saj të mëparshëm në vitin 2015.

Sheeran tha: “Faleminderit që më emëruat artistin më të luajtur për vitin e kaluar. Faleminderit ekipit tim, jo vetëm për mua, por për të gjithë artistët e tjerë me të cilët punoni – jam i lumtur që ju merrni këtë njohje.”

Këngëtarja britaniko-shqiptare Dua Lipa, hiti i së cilës Dance the Night u shfaq në filmin Barbie të vitit 2023, është artistja e tretë më e dëgjuar.

Në vendin e katërt është DJ dhe producenti skocez Calvin Harris, këngët e të cilit përfshijnë We Found Love with Rihanna, Sweet Nothing me Florence Welch dhe Miracle me Ellie Goulding.

DJ francez David Guetta zë vendin e pestë, përpara Sir Elton John në të gjashtin.

Linku:https://www.theguardian.com/music/article/2024/jun/17/ed-sheeran-uk-most-played-artist-of-the-year-for-seventh-time

Burimi i fotos:https://www.instagram.com/teddysphotos/

tags: