Home Sport Ekzekutuesit e penalltive të Anglisë parandalojnë racizmin në fushë dhe jashtë saj në Euro 2024
Ekzekutuesit e penalltive të Anglisë parandalojnë racizmin në fushë dhe jashtë saj në Euro 2024
0

Ekzekutuesit e penalltive të Anglisë parandalojnë racizmin në fushë dhe jashtë saj në Euro 2024

0
0

Në mes të të gjitha gëzimeve dhe urimeve për Anglinë pas fitores së tyre në penallti kundër Zvicrës, lojëtarët nuk ishin të lumtur se ç’po thoshte Jadon Sancho për Bukayo Saka.

“Jam kaq krenar për këtë njeri!,” shkroi Sancho për Saka në llogarinë e tij në Instagram. “Ti e bëre këtë për mua dhe Marcus, vëlla!”

Nuk pretendoj të di të lexoj mendjen e Sancho, por është një supozim i arsyeshëm se ka më shumë prapa mesazhit të tij sesa fakti që Donnarumma i ndaloi përpjekjet e tij, Saka dhe Marcus Rashford në finallën e Euro 2020, kur Italia triumfoi në Stadiumin Wembley.

Ajo që ndodhi pas kësaj ishte pjesa më e pakëndshme e atij që kishte qenë një turne i shkëlqyer dhe intrigues në nivel të lartë, i organizuar për herë të parë në të gjithë Europën.

Pjesë të medias sociale britanike u bënë një vend i shëmtuar dhe i deformuar, i mbushur me mesazhe të neveritshme të abuzimit dhe mungesës së kuptimit drejt tre lojtarëve.

Asnjë nga postimet nuk meriton t’u ripërsëritet, por më keqja prej tyre bëri krahasime absurde me faktin se si sulmuesit e Anglisë, Harry Kane dhe Harry Maguire, janë të bardhë — dhe Rashford, Sancho dhe Saka janë me ngjyrë.

Të shtunën, Saka e çoi skuadrën në barazim në çerekfinalen e Anglisë dhe shënoi edhe një herë në penallti. Rashford dhe Sancho nuk u përzgjodhën për Euro 2024 pas vështirësive në nivelin e klubit.

“Ku janë racistët tani???,” shkroi ish mbrojtësi i Anglisë, Rio Ferdinand, mbi një foto të pesë futbollistëve të Anglisë që goditën të gjitha penalltitë për të siguruar një vend në gjysmëfinalen kundër Holandës në Dortmund të mërkurën.

Ky grup përfshinte Cole Palmer, i cili ka trashëgimi nga Karaibet, Jude Bellingham, Saka, Ivan Toney dhe Trent Alexander-Arnold.

Suksesin e tyre thjesht e rikujtoi mungesën e kuptimit të abuzimit në herët e kaluara. Për këtë turne, edhe nëse gjërat nuk do të kishin shkuar në favor të Anglisë në penallti, ishin ndërmarrë hapa, të synuar për të parandaluar çdo lloj përsëritjeje.

Përfaqësues të forcave të policisë të Mbretërisë së Bashkuar u takuan me skuadrën në qendrën kryesore të stërvitjes së Anglisë në mars.

Policia gjithashtu mori hapa aktive për të ulur periudhën e pritjes për të marrë informacione rreth autorëve nga kompanitë e medias sociale.

“Ne i kemi shpjeguar lojtarëve se jemi aty për t’u mbështetur,” tha shefi i policisë Mark Roberts për BBC-në. “Ju kemi dhënë disa këshilla se si mund të mbrohen me krijimin e llogarive të tyre për të përpiqur të parandalojnë që kjo të ndodhë dhe për t’u siguruar ata që jemi këtu për ta mbështetur.

“Është vërtetë depresive kur sheh disa nga abuzimet që pësojnë veçanërisht lojtarët tanë me ngjyrë, kështu që kemi bërë shumë punë me kompanitë e medias sociale.

“Nëse goditja është e bërë në këtë vend, nëse ata mendojnë se mund ta bëjnë këtë dhe të mbeten anonim, ata nuk mund. Ne do t’i gjejmë ata.”

Kur ndodhi sjellja ofensive, Rashford ishte vetëm 23 vjeç, Sancho 21 dhe Saka 19. Forcimi i treguar nga Saka në Düsseldorf ishte shumë impresiv.

Linku: https://www.foxnews.com/sports/englands-penalty-takers-foil-racism-off-field-euro-2024

Burimi i fotos: Instagram https://www.instagram.com/bukayosaka87/