Home Aktualitet Zbulohet arsyeja e vdekjes së aktores amerikane Joan Benedic
Zbulohet arsyeja e vdekjes së aktores amerikane Joan Benedic
0

Zbulohet arsyeja e vdekjes së aktores amerikane Joan Benedic

0
0

Aktorja e njohur amerikane ka ndërruar jetë në moshën 96-vjeçare. Lajmin e raportuan familjarët e saj në Shtetet e Bashkuara. Pas shtrimit në spitalin “General Hospital” raportohet se shkaku i vdekjes ishte nga nje goditje në tru.

Aktorja Joan Benedic lindi më 21 Korrik 1927 në Brooklyn. Në moshën 7-vjeçare ajo mori pjesë në një program televiziv, si një kërcimtare. Më pas studioi për kërcim në Shkollën e Baletit në Paris. Më von u trajnua për të qënë aktore në studion e aktores në New York.

Një nga rolet më të rëndësishme të saj ishte interpretimi i Edith Fairchild. Po ashtu mori pjesë në telenovela si “Capital”, dhe “Days of Our Lives”.

Jean Benedickt u martua me John Mayer në vitin 1962. Ata bashkëjetuan prej gati 32 vite deri në vdekjen e Mayer 1092.

Më pas u martua me Rod Steiger, i cili fitoi cmimin Oscar, por pas dy ditësh ndërroi jetë në vitin 2002.

Partneri i saj i fundit ishte Jermy Stale, po ashtu aktor.

Joan Benedict pranoi në një intervistë se të gjithë partnerët i takoi “kur isha ende një adoleshente, duke filluar karrierën time në New York.”

“Ato ishin meshkuj të mrekullueshëm që më respektuan si aktore,” shtoi ajo.

Linku: https://www.marca.com/en/lifestyle/tv-shows/2024/07/09/668d440322601dd4158b4582.html

Burimi i fotos: You Tube https://www.youtube.com/watch?v=CMcqUNmMVDU