Home Aktualitet Nuk i mbijetoi betejës me kancerin, ndahet nga jeta artisti i njohur
Nuk i mbijetoi betejës me kancerin, ndahet nga jeta artisti i njohur
0

Nuk i mbijetoi betejës me kancerin, ndahet nga jeta artisti i njohur

0
0

Aktori i mirënjohur i teatrit në Mbretërinë e Bashkuar dhe ylli i “Shakespeare in Love” Antony Sher ndahet nga jeta në moshën 72 vjeçare.

Kompania Royal Shakespeare dha lajmin e trishtë. Sher kishte vdekur nga kanceri.

I lindur në një familje lituaneze-hebreje në Afrikën e Jugut në vitin 1949, Sher u zhvendos në Londër në fund të viteve 1960. Ai mbajti role të ndryshme teatrale gjatë viteve 1970 dhe u bë anëtar i RSC në 1982, duke fituar dy çmime Laurence Olivier për aktorin më të mirë për Richard III të 1985 dhe Stanley të 1997, së bashku me të nominuar dy herë të tjera.

Ai gjithashtu luajti në projekte filmike dhe televizive, duke luajtur rolin e Dr Moth në Shakespeare In Love, për të cilin fitoi një çmim SAG dhe duke u shfaqur si Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Benjamin Disraeli në 1997, Mrs. Brown. Së fundmi ai u shfaq në edicionin e zgjeruar të Hobbit: The Desolation Of Smaug si Thráin II.

Linku: https://deadline.com/2021/12/sir-anthony-sher-obit-1234884240/

Burimi i fotos: unsplash.com