Home Aktualitet Vuante nga kanceri i gjirit, ndahet nga jeta artistja e njohur
Vuante nga kanceri i gjirit, ndahet nga jeta artistja e njohur
0

Vuante nga kanceri i gjirit, ndahet nga jeta artistja e njohur

0
0

Sacheen Littlefeather, aktivistja dhe aktorja vendase amerikane, e cila refuzoi në mënyrë të famshme Oscarin e Marlon Brandos për “The Godfather”, ka vdekur në vitet 75-vjeçare, njoftoi Akademia e Filmave të Dielën.

Littlefeather vuante nga kanceri i Gjirit. Akademia njoftoi vdekjen e saj në një postim në Twitter të dielën mbrëma.

Brando fitoi Oscarin për aktorin më të mirë në 1973 për rolin e tij në Kumbar, por nuk mori pjesë në ceremoni, duke protestuar në sjellje të të gjithë Amerikës vendase. Littlefeather u shfaq në ngjarje në emër të Brandos. Ajo nuk pranoi të pranonte çmimet dhe mbajti një fjali të shkurtër të shpjeguar se refuzimi i aktorit ishte pjesërisht për shkak të “trajtimit të indianëve të Amerikës sot nga industria e filmit … dhe në televizion, në përsëritje të filmave”.

Linku: https://www.theguardian.com/us-news/2022/oct/03/sacheen-littlefeather-actor-and-activist-who-declined-marlon-brandos-oscar-dies-aged-75

Burimi i fotos: unsplash.com