Home Lifestyle Njihuni me ‘armiqtë’ kryesor të gripit, mos i nënvlerësoni këto produkte ushqimore
Njihuni me ‘armiqtë’ kryesor të gripit, mos i nënvlerësoni këto produkte ushqimore
0

Njihuni me ‘armiqtë’ kryesor të gripit, mos i nënvlerësoni këto produkte ushqimore

0
0

Dimri sapo ka trokitur.

Një dhomë komode, batanije të ngrohta, një filxhan çokollatë të nxehtë dhe muzikë e këndshme është mënyra ideale për të shijuar këtë sezon. Dimri është një stinë e bukur nëse nuk vuani nga kolla dhe ftohja.

Kolla dhe ftohja mund të jenë zhgënjyese dhe dobësuese, veçanërisht nëse nuk mund t’i kontrolloni ato. Është normale të pastroni fytin kur ndjeni diçka të ngecur në fyt, por nëse është e rëndë, atëherë mund të vuani nga një kollë më vonë. Gjatë dimrit jeni më të prirur ndaj infeksioneve për shkak të imunitetit të dobësuar.

Nëse keni një kollë të lagësht, nuk dëshironi ta shtypni atë pasi mukoza e infektuar duhet të rrjedhë, por dëshironi të lehtësoni kollën tuaj të thatë sepse është rraskapitëse. Këtu, ne kemi renditur disa ushqime, barishte ose ilaçe shtëpiake të zakonshme që do të zvogëlojnë kollën e thatë dhe të lagësht –

1:Xhenxhefil

Xhenxhefili është një ilaç popullor në shtëpi për kollën dhe vepron si një anti-inflamator. Një filxhan çaj xhenxhefili të nxehtë mund të lehtësojë kollën tuaj të bezdisshme dhe dhimbjen e fytit. Xhenxhefili përmban disa përbërës që zgjerojnë enët e gjakut të mushkërive dhe relaksojnë muskujt e lëmuar që çojnë në hapjen e rrugëve të frymëmarrjes. Ju mund të copëtoni xhenxhefilin e freskët ose xhenxhefilin e sapo grirë në çaj të nxehtë për lehtësimin e kollës.

2: Hudhra

Hudhra mund t’ju ndihmojë të luftoni të ftohtin dhe gripin. Siguron shërim më të shpejtë si dhe ka përfitime të tjera shëndetësore. Është e mrekullueshme nëse mund t’i shtoni ato në supën tuaj të pulës. Hudhra është e pasur me përbërës që forcojnë imunitetin, ka veti medicinale dhe mund të jetë pjesë e dietës tuaj të përditshme.

3: Mjaltë i papërpunuar

Mjalti i papërpunuar është i gjithanshëm në vetitë e tij shëruese, veçanërisht në ankesat e frymëmarrjes. Ai ka veti antibakteriale, antivirale, antifungale dhe anti-inflamatore që mund të ndihmojnë në uljen e intensitetit dhe kohëzgjatjes së kollës. Për rezultate më të mira, bëni një çaj me dy lugë gjelle mjaltë dhe dy lugë gjelle lëng limoni të freskët me ujë të mjaftueshëm. Limoni do të veprojë si një antioksidant dhe do të ndihmojë në rritjen e energjisë tuaj.

4: Shafran i Indisë

Qumështi i shafranit të Indisë është një nga ilaçet e famshme shtëpiake në Indi për pothuajse çdo sëmundje. Është një ilaç i fuqishëm në shtëpi për dhimbjen e fytit dhe kollën. Shafrani i Indisë është i dobishëm për shkak të pranisë së kurkuminit në të. Kurkumini i jep një ngjyrë të verdhë shafranit të Indisë dhe ofron veti anti-inflamatore. Shafrani i Indisë rrit sistemin tuaj imunitar dhe reagimin aktiv të antitrupave kundër infeksionit. Shtoni pak piper të zi në shafran i Indisë për lehtësim të shpejtë.

5: Limon

Limoni është një burim i pasur i vitaminës C dhe antioksidantëve. Limoni ndihmon në rritjen e imunitetit dhe është gjithashtu thelbësor për riparimin e ADN-së dhe prodhimin e serotoninës. Një limon i saposhtrydhur me ujë të ngrohtë ose çaj mund t’ju ndihmojë të qetësoni dhimbjen e fytit dhe kollën. Mund të keni edhe portokall gjatë gripit. Ka shumë vitaminë C dhe ju ndihmon të shëroheni më shpejt.

6: Ananasi

Këto do të ishin një surprizë për ju, por ananasi është një ndihmës i fuqishëm kundër kollës. Bromelaina është një enzimë e gjetur në ananasin që ka veti anti-inflamatore dhe mukolitike (shpërbërjen e mukusit). Këto dy karakteristika të bromelainës e bëjnë ananasin një ushqim të shkëlqyer për të ndihmuar në lehtësimin e kollës.

7: Lëng shege

Lëngu i freskët i shegës është plot me veti antibakteriale dhe anti-inflamatore. Ai përmban antioksidantë flavonoidë, të cilët janë të dobishëm për të luftuar viruset dhe për të ulur gjatësinë e një ftohjeje deri në 40%. Mund të pini çdo ditë lëng shege të freskët ose mund t’i shtoni në smoothie ose çaj bimor.

8: Çaj i nxehtë

Çaji i nxehtë (i gjelbër, i zi dhe i rregullt) është më i miri kur keni kollë ose të ftohtë. Çaji i pasur me antioksidantë qetëson dhimbjen e fytit dhe lëngëzon mukozën nga hunda e ngjeshur që ndihmon në pastrimin e kanalit të hundës. Mund të keni edhe çaj kamomili, ka veti antibakteriale dhe anti-inflamatore. Çaji i kamomilit nxit gjumin dhe ndihmon në mbrojtjen e imunitetit tuaj.

9: Farat e kungullit

Farat e kungullit janë të pasura me zink, një mineral që trupi juaj ka nevojë për të rritur funksionin e qelizave të bardha të gjakut. Qelizat e bardha të gjakut janë të rëndësishme për të luftuar patogjenët si virusi i gripit. Ju mund t’i konsumoni këto me një grusht ose madje t’i spërkatni mbi sallata për të shtuar një krisje të këndshme.

10: Kos

Probiotikët janë alternativa juaj më e mirë për të luftuar simptomat e ftohjes së zakonshme dhe gripit. Njerëzit që konsumojnë kos janë përgjithësisht më të shëndetshëm. Ata kanë aftësinë të rikuperohen më shpejt se ata të cilëve u mungojnë probiotikët në trupin e tyre. Ata madje përjetojnë simptoma më pak të rënda të gripit.

11: Supë ose supë

Po, gjyshja juaj kishte të drejtë! Një supë ose lëng pule është një ushqim i shkëlqyer për t’u ngrënë kur keni grip. Avulli i supës ose supës përshpejton lëvizjen e mukusit nëpër hundë për të lehtësuar mbingarkesën. Një supë e shëndetshme gjithashtu ndihmon në uljen e inflamacionit. Pirja e supës së nxehtë rrit sistemin tuaj imunitar që mbron nga bakteret dhe viruset. Nëse nuk hani mish pule, atëherë zgjidhni supë me perime të aromatizuar me xhenxhefil, hudhër, shafran të Indisë dhe piper të zi.

  1. Lëng perimesh

Antioksidantët janë të pranishëm në perime dhe ndihmojnë në rritjen e imunitetit tuaj. Lëngu i perimeve mund të përshpejtojë shërimin tuaj nga sëmundje si gripi. Kur keni simptoma të gripit, ka të ngjarë të humbni shijen dhe nuk do të keni dëshirë të hani ushqime të ngurta. Një gotë me lëng perimesh është zgjidhja perfekte për ju. Ju mund të përfshini perime si karotat, lakra jeshile e cila njihet për vetitë e tyre antivirale dhe më shumë.

  1. Sanduiç me gjeldeti:

Kolla dhe ftohja ndikojnë në sistemin tuaj imunitar dhe ju dobësojnë. Ngrënia e ushqimeve të pasura me proteina do t’ju ndihmojë të ktheheni në shëndetin normal. Ju mund të humbni oreksin ndërsa jeni të sëmurë, por marrja e sasisë së duhur të ushqimit është e rëndësishme. Një sanduiç me gjeldeti do t’ju sigurojë blloqet thelbësore të ndërtimit të proteinave që i nevojiten sistemit tuaj imunitar për të luftuar gripin.

  1. Zierje tradicionale e pulës:

Zierja e pulës është ushqim rehati tek i cili mund të mbështeteni kur keni dhimbje të fytit, kollë të keqe ose grip. Përbërësit që përfshihen në përgatitjen e zierjes së pulës funksionojnë në mënyrë efektive për të ofruar lehtësim kur keni një kollë dhe të ftohtë. Perimet, lëngu i pulës, kripa, piper, qepa dhe hudhra janë përbërësit bazë për të bërë zierjen e pulës.

 

  1. Banane

Ngrënia e bananeve kur vuani nga kolla, ftohja dhe probleme të tjera si nauze apo të vjella, ndihmon në largimin më të lehtë të sëmundjeve. Banania është pjesë e BRAT (banane, oriz, salcë molle dhe bukë e thekur), një lloj diete që rekomandohet për njerëzit që vuajnë nga kolla, të ftohtit dhe sëmundjet e stomakut. Bananet janë të pasura me lëndë ushqyese dhe karbohidrate me veprim të shpejtë me përmbajtje fibrash të tretshme.

  1. Kivi

Kivi tingëllon i panatyrshëm, por është një nga ushqimet më të mira për të lehtësuar kollën tuaj. Një test i bërë në mesin e të rriturve me simptoma të ftohjes dhe gripit tregoi se ngrënësit e kivit kishin probleme me dhimbjet e fytit të zgjidhura brenda një dite. Mikronutrientët e pranishëm në kivi rrisin përqendrimin e eritrociteve që rrisin imunitetin në qelizat e kuqe të gjakut.

  1. Bajame

Bajamet kanë veti parandaluese dhe terapeutike për të kuruar ftohjen dhe kollën. Lëkura e bajameve përmban polifenole, një përbërës që lufton sëmundjet që ndihmon në rritjen e ndjeshmërisë së qelizave të bardha të gjakut dhe i ndihmon ato të luftojnë viruset në mënyrë efektive dhe të shpejtë. Sipas studiuesve, edhe pasi bajamet janë tretur, ky forcim i imunitetit mbetet për një kohë të gjatë. Bajamet pa lëkurë kanë pak ose aspak efekt në nivelet e imunitetit.

Linku: https://pharmeasy.in/blog/12-best-foods-to-ease-your-cough-and-cold/

Burimi i fotos: freepik.com