Home Sport Çmimet më të mira të FIFA 2022, ja lista e plotë e fituesve
Çmimet më të mira të FIFA 2022, ja lista e plotë e fituesve
0

Çmimet më të mira të FIFA 2022, ja lista e plotë e fituesve

0
0

Edicioni i shtatë i çmimeve më të mira të futbollit FIFA u zhvillua në Paris.

Njëmbëdhjetë çmime ishin në dispozicion dhe të gjitha bazoheshin në shfaqjet midis 8 gushtit 2021 dhe 18 dhjetorit 2022.

Çmimin e parë të natës e fitoi ylli i Manchester United dhe Anglisë, Mary Earps.

Mbrojtësi i Argjentinës dhe Aston Villas, Emiliano Martinez, u emërua më pas si portieri më i mirë i meshkujve të vitit 2022.

Trajneri i Anglisë, Sarina Wiegman dhe trajneri i Argjentinës, Lionel Scaloni ishin të radhës që u njohën.

Wiegman fitoi çmimin e trajneres më të mirë të femrave për herë të tretë në karrierën e saj, pasi udhëhoqi Anglinë drejt lavdisë në Euro 2022.

Scaloni u bë jo-evropiani i parë që fitoi çmimin e trajnerit më të mirë për meshkujt, pasi kishte ideuar Argjentinën drejt një triumfi të famshëm të Kupës së Botës FIFA.

Tifozët e Argjentinës u njohën edhe për rolin që luajtën në Katar 2022. Ata fituan çmimin e tifozëve të FIFA-s.

Lionel Messi, kapiteni ikonë i Argjentinës, fitoi çmimin “Lojtari më i mirë për meshkuj” i FIFA-s.

Portieria më e mirë i FIFA-s për femra: Mary Earps.

Portieri më i mirë i FIFA-s për meshkuj: Emiliano Martinez.

Çmimi i FIFA Puskas: Marcin Oleksy.

Trajnerja më e mirë e FIFA-s për femra: Sarina Wiegman.

Trajneri më i mirë i FIFA-s për meshkuj: Lionel Scaloni.

Çmimi i FIFA Fair Play: Luka Lochoshvili.

Çmimi i tifozëve të FIFA-s: Tifoz i Argjentinës.

Lojtarja më e mirë e FIFA-s për femra: Alexia Putellas

Lojtari më i mirë i FIFA-s për meshkuj: Lionel Messi

FIFA FIFPRO Women’s World: Christiane Endler, Lucy Bronze, Mapi Leon, Wendie Renard, Leah Williamson, Lena Oberdorf, Alexia Putellas, Keira Walsh, Sam Kerr & Beth Mead, Alex Morgan

FIFA FIFPRO Men’s World : Thibaut Courtois, Joao Cancelo, Virgil van Dijk, Achraf Hakimi, Casemiro, Kevin De Bruyne, Luka Modric, Karim Benzema, Erling Haaland, Kylian Mbappe & Lionel Messi

Linku: https://www.si.com/fannation/soccer/futbol/news/the-best-fifa-football-awards-2022-full-list-of-winners

Burimi i fotos: https://www.instagram.com/fifa/

tags: