Home Lifestyle Këto janë disa nga shkaqet e lotimit të syve, ja se si t’i trajtoni ato
Këto janë disa nga shkaqet e lotimit të syve, ja se si t’i trajtoni ato
0

Këto janë disa nga shkaqet e lotimit të syve, ja se si t’i trajtoni ato

0
0

Lotimi i syve tuaj mund të ndodh për disa arsye duke përfshirë motin, alergjitë ose, më seriozisht, një infeksion. Nëse e gjeni veten duke u grisur papritmas, kushtojini vëmendje asaj që po bëni ose faktorëve mjedisorë ndaj të cilëve jeni të ekspozuar kur ndodh, pasi kjo mund të ndihmojë në shpjegimin se pse po ndodh.

  1. Acarim dhe lotim për shkak të motit

Ndryshimet në stinët zakonisht mund të shkaktojnë ndryshime në sy për shkak të sasisë së lagështisë në ajër dhe alergeneve. Me afrimin e dimrit ndërsa shtojmë nxehtësinë në shtëpi, në punë dhe në makinë, ajri humbet lagështinë, gjë që bën që syri të thahet shumë. Sytë tuaj përpiqen të ndihmojnë në rritjen e sasisë së lotëve të prodhuar, por lloji i lotit të prodhuar nuk ndihmon në lubrifikimin e syrit dhe rezulton në lotim të këtyre lotëve shtesë.

Trajtimi më i mirë për këtë është një lubrifikant me bazë vaji i disponueshëm pa recetë. Mjeku juaj i syrit mund të rekomandojë produktet më të mira.

  1. Lotim i lidhur me aerosolin

Shumica e parfumeve, llakut për flokët, spërkatësit për trupin dhe freskuesit e ajrit përmbajnë irritues që mund të shkaktojnë lotim dhe skuqje të syve, edhe nëse produkti nuk spërkatet drejtpërdrejt në sy. Edhe thjesht ecja nëpër një zonë me këto produkte në ajër mund të shkaktojë acarim.

Shpëlarja e syrit me një solucion fiziologjik ose lubrifikant të pakonservuar mund të ndihmojë në qetësimin e syrit. Nëse ndonjë nga këto produkte spërkatet aksidentalisht ose futet direkt në sy, vizitoni menjëherë mjekun tuaj të kujdesit për sytë.

  1. Alergjitë

Alergjitë e pranverës dhe verës mund të shkaktojnë shumë simptoma të pakëndshme brenda dhe rreth syve, duke përfshirë kruajtjen, lotimin, skuqjen dhe ënjtjen e të bardhës së syrit.

Mundohuni të lani qepallat çdo ditë për të hequr çdo alergjen pranë ose rreth qepallave. Gjithashtu, ka shumë pika sysh antihistamine pa recetë që mund të ndihmojnë me këto simptoma. Nëse pikat e syve pa recetë nuk ofrojnë lehtësim të qëndrueshëm, ekzistojnë produkte të forta me recetë që mjeku juaj i syrit mund t’i përshkruajë.

  1. Syri rozë

Syri rozë është një nga gjendjet më frustruese të syve. Zakonisht shkakton skuqje dhe lotim të syve, të irrituar. Shumica e syve rozë shkaktohen nga një virus, si ftohja e zakonshme, e cila është ngjitëse dhe mund të duhen disa javë për t’u zgjidhur. Fatkeqësisht, duke qenë se syri rozë zakonisht shkaktohet nga një virus, asnjë pikë antibiotike e syrit nuk mund ta zgjidhë gjendjen.

Trajtimi më i mirë janë lotët artificialë të ftohtë (pa qetësues të skuqjes), kompresat e ftohta dhe larja e shpeshtë e duarve.

  1. Lotim dhe tharje e syve

Duket kundërintuitive, por lotimi është zakonisht simptoma më shqetësuese e syrit të thatë. Lotët përbëhen nga tre përbërës dhe, nëse ka një çekuilibër në këta, lotët nuk do të qëndrojnë në sy dhe do të rezultojnë në lotim. Më së shpeshti, shtresa vajore e lotëve mungon.

Kompresat e ngrohta në formën e një leckë larëse me ujë të ngrohtë ose maskë qepallash me mikrovalë (e disponueshme pa recetë) janë alternativa më e mirë pasi ato ngrohin gjëndrat e vajit dhe ndihmojnë në stimulimin e më shumë prodhimit të vajit, gjë që ofron më shumë lehtësim afatgjatë.

Lotët me bazë vaji janë gjithashtu një tjetër mundësi për lehtësim më të menjëhershëm.

  1. Inflamacion i qepallës

Inflamacioni i qepallave, ose blefariti, shkaktohet nga mbeturinat ose produktet që grumbullohen në qepallat. Kjo mund të shkaktojë acarim, skuqje dhe tharje të vetë qepallës dhe lotim.

Larja e qepallave çdo ditë mund të ndihmojë në uljen e ndjeshme të këtij problemi. Kjo mund të kryhet duke përdorur një shampo për fëmijë në një leckë të ngrohtë larës ose duke përdorur peceta specifike për qepalla të disponueshme pa recetë.

  1. Stys

Stry është një gungë në qepallë që rezulton nga bllokimi i një gjëndre vaji. Kur një sty është i ri dhe ende i irrituar ose i infektuar, quhet hordeolum. Ndërsa gunga bëhet më e fortë dhe ka qenë e pranishme më gjatë, konsiderohet të jetë një chalazion. Gjëndra mund të bllokohet për arsye të shumta, duke përfshirë grimin ose mbeturinat që mbulojnë gjëndrën. Këto gjëndra (të njohura si gjëndrat Meibomian) ndodhen menjëherë pas qerpikëve në qepallat e sipërme dhe të poshtme.

Trajtimi më i mirë për qymyrin është një kompresë e ngrohtë. Nxehtësia ndihmon në lëngëzimin e gjëndrës së bllokuar dhe lirimin e vajit të mbërthyer brenda. Mund të përdoret një leckë e ngrohtë, megjithëse një opsion më i mirë është një maskë e qepallave me mikrovalë. Pikat “Stye” që mund t’i blini pa recetë vetëm lubrifikojnë syrin dhe nuk do të ndihmojnë në zvogëlimin e madhësisë së styrës. Nëse kompresat e ngrohta nuk e përmirësojnë madhësinë e gungës, ose gunga vazhdon të jetë e dhimbshme, duhet të vizitoni mjekun tuaj të syrit për të parë nëse është i nevojshëm ndonjë trajtim i mëtejshëm.

  1. Gërvishtjet e syve

Një gërvishtje në korne është jashtëzakonisht e dhimbshme dhe do të shkaktojë skuqje, shikim të paqartë dhe lotim. Kornea është një nga pjesët më të ndjeshme të trupit dhe zakonisht shërohet shpejt me trajtimin e duhur.

Nëse mendoni se syri juaj është i gërvishtur, është më mirë të shihni mjekun tuaj të syrit sa më shpejt të jetë e mundur, pasi gërvishtjet mund të infektohen lehtësisht.

  1. Grim dhe sy të përlotur

Grimi përdoret shpesh rreth syve, por shumë produkte kozmetikë janë irritues për syrin dhe mund të shkaktojnë lotim dhe acarim. Është më mirë të shmangni çdo eyeliner ose grim direkt në “vijën e ujit”. Kjo zonë e syrit është vendi ku gjëndrat e syrit prodhojnë vaj. Nëse këto janë të bllokuara, jo vetëm që grimi mund të futet në gjëndër dhe të shkaktojë infeksion, por edhe stinët do të bëhen më të shpeshta.

Është më mirë të zëvendësoni grimin sipas etiketës së zëvendësimit; ka një ikonë të vogël me një numër që tregon sasinë e muajve që mund të përdoret një produkt. Grimi që nuk përdoret brenda kësaj kohe duhet të hidhet, pasi ka më shumë gjasa të infektohet dhe të shkaktojë acarim ekstrem. Grimi gjithashtu duhet të hiqet në fund të ditës me pastrues grimi, peceta grimi ose peceta për qepalla.

  1. Veshja e lenteve të kontaktit

Lentet e buta të kontaktit në përgjithësi duhet të jenë shumë të rehatshme ndërsa janë në sy. Nëse vëreni ndonjë lotim ose acarim të syve që është jonormale, duhet të hiqni lentet e kontaktit dhe ta kontrolloni atë për çarje, lot ose anomali.

Nëse thjerrëza ka ndonjë çarje ose grisje, ajo duhet të hidhet, pasi do të shkaktojë acarim dhe lotim të vazhdueshëm. Nëse lotimi ose acarimi vazhdon, është e rëndësishme të vizitoni mjekun tuaj të syrit, pasi përdoruesit e lenteve të kontaktit kanë një rrezik shumë më të lartë të infeksioneve.

Linku: https://health.osu.edu/health/eye-health/causes-of-eye-watering

Burimi i fotos: freepik.com