Home Aktualitet Humbje e thellë për teatrin, ndahet nga jeta artistja Nonika Galineas
Humbje e thellë për teatrin, ndahet nga jeta artistja Nonika Galineas
0

Humbje e thellë për teatrin, ndahet nga jeta artistja Nonika Galineas

0
0

Bota artistike u pikëllua nga lajmi për humbjen e Nonika Galineas. Aktorja e madhe e teatrit dhe filmit është ndarë nga jeta, pak ditë para se të festonte 85-vjetorin e lindjes.

Nonika Galinea lindi më 8 qershor 1938 nga një baba dhe nënë avokate Theodosia Karaiosifoglu. Shkollën e kreu në Nea Makri, ndërsa në moshën 14-vjeçare u transferua në Firence. Një vit më pas ai shkoi në shkollën angleze Châtelard në Zvicër dhe në moshën 18-vjeçare u regjistrua në Kolegjin Sekretarial Densons në Londër. Më pas ai studioi në Shkollën Weber Douglas të Këndimit dhe artit dramatik.

Ajo u martua me doktor Nikos Moutousi, me të cilin jetuan në Paris për pesë vite, ku patën tre vajza, aktoren Arietta dhe Maria-Amalia, Alexia. Gjithashtu, pas ndarjes me bashkëshortin, do të jetë një çift i dashuruar me protagonistin e madh Alekos Alexandrakis, me të cilin do të jetojnë së bashku për 21 vite, deri në vitin 1990.

Karriera e saj filloi në vitin 1963 me provimet në Teatrin e Artit, ku shfaqja e saj e parë ishte me Pulat e Aristofanit. Ka punuar me të Karolos Koon, Katina Paxinou, Dimitris Horn, Anna Synodinou, Alexis Minoti, Dimitris Myrat etj. Nga viti 1969, ajo jetoi dhe punoi me Aleko Alexandraki. Së bashku, ata krijuan dy skena teatrore, Teatrin Ilisia dhe Studion Ilisia.

Linku: https://hellas.postsen.com/local/368332/Nonika-Galinea-died-%E2%80%93-The-most-important-milestones-of-her-career.html

Burimi i fotos:https://www.instagram.com/p/CcNSFCIr-ft/