Home Aktualitet Artisti i grupeve ‘Wings dhe The Moody Blues’ ndahet nga jeta
Artisti i grupeve ‘Wings dhe The Moody Blues’ ndahet nga jeta
0

Artisti i grupeve ‘Wings dhe The Moody Blues’ ndahet nga jeta

0
0

Denny Laine, bashkëthemelues i grupeve Wings dhe The Moody Blues, ka vdekur në moshën 79-vjeçare.

Hines shkroi në një postim në llogarinë zyrtare të Laine. Ajo tha se Laine kishte sëmundje intersticiale të mushkërive (ILD), e cila “është e paparashikueshme dhe agresive”.

“Ai luftoi çdo ditë. Ai ishte aq i fortë dhe trim, nuk u ankua kurrë”, ka shkruar ajo.

Në 1971, Laine ndihmoi në formimin e Wings së bashku me Paul dhe Linda McCartney. Ata publikuan albumin e tyre debutues “Wild Life” po atë vit dhe vazhduan me albumin e tyre të dytë, “Red Rose Speedway” të vitit 1973, i cili u solli atyre hitin e tyre të parë nr. 1 me “My Love”.

Wings ishte albumi i tyre i vitit 1973 “Band on the Run”. Albumi u bë një nga albumet britanike më të shitur të vitit 1974 dhe arriti në numrin 1 në SHBA. Ai përfshin hite të tilla si titulli “Band on the Run”, plus “Jet”, “Let Me Roll It” dhe “No Words”, një këngë të cilën Laine e shkroi bashkë.

Grupi fitoi një Grammy për performancën më të mirë vokale pop nga një duo, grup ose kor në 1975 për titullin e albumit. Më vonë ata fituan për performancën më të mirë instrumentale rock për “Rockestra Theme” të vitit 1979.

I linduri në Birmingham, Angli vazhdoi të bashkë-shkruajti “Mull of Kintyre” në 1977 me McCartney, një këngë e veçuar në ribotimin e Wings në vitin 1993 të albumit të tyre të vitit 1978 “London Town” që arriti numrin 1 në Listat Guinness të Britanisë së Madhe të këngëve britanike të hiteve dhe u bë kënga më e shitur në Mbretërinë e Bashkuar ndonjëherë në atë kohë.

Linku: https://edition.cnn.com/2023/12/05/entertainment/denny-laine-death/index.html

Burimi i fotos: pexele.com