Home Aktualitet Ndahet nga jeta artisti i dytë me ngjyrë që fitoi Oscar
Ndahet nga jeta artisti i dytë me ngjyrë që fitoi Oscar
0

Ndahet nga jeta artisti i dytë me ngjyrë që fitoi Oscar

0
0

Louis Gossett Jr. ylli i “An Officer and a Gentleman” dhe “Roots”, vdes në moshën 87-vjeçare.

Banori i Bruklinit u shfaq gjithashtu në produksionin origjinal të Broadway-it të “A Raisin in the Sun” dhe shkroi një këngë me legjendën popullore Richie Havens.

Louis Gossett Jr., djaloshi i ashpër me një anë të ndjeshme që fitoi një Oscar për portretizimin e një rreshteri të çeliktë në një oficer dhe një zotëri dhe një Emmy për performancën e tij si një skllav i dhembshur në miniserialin historik Roots, ka vdekur.

Kushëriri i parë i Gossett, Neal L. Gossett i tha Associated Press se aktori vdiq në Santa Monica. Shkaku i vdekjes nuk dihet, por Gossett njoftoi në vitin 2010 se kishte kancer në prostatë.

Ai ishte njeriu i dytë me ngjyrë që fitoi një Oscar aktrimi, pas Sidney Poitier në 1964.

Në vitin 1959, Gossett luajti George Murchison në produksionin origjinal të Broadway-it të tragjedisë vendase të Lorraine Hansberry, A Raisin in the Sun, më pas u bashkua me adaptimin e filmit në Columbia të Daniel Petrie në vitin 1961, së bashku me aktorët e tij në skenë Poitier dhe Ruby Dee, duke nisur karrierën e tij në Hollywood.

Gjatë karrierës së tij 60-vjeçare, Gossett shkëlqeu në një sërë rolesh racore jo stereotipike, duke luajtur një shef të stafit të spitalit në serialin ABC të vitit 1979 The Lazarus Syndrome dhe personazhin e titullit Gideon Oliver, një profesor antropologjie, në një set të vitit 1989. i filmave mister ABC.

Gossett lindi më 27 maj 1936, në kazanin e shkrirjes së Bruklinit, i biri i një portieri (i cili u birësua dhe u rrit nga një familje italiane) dhe një shërbëtoreje. Në shkollën e mesme Abraham Lincoln, ai ishte president i klasës dhe luajti në ekipet e bejsbollit, pistës dhe basketbollit; më vonë, ai do të ftohej në kampin fillestar të New York Knicks.

Linku: https://www.hollywoodreporter.com/movies/movie-news/louis-gossett-jr-dead-officer-and-a-gentleman-roots-948372-1235862761/

Burimi i fotos: pexele.com