Home Sport Rajon Rondo njofton tërheqjen e tij nga basketbolli
Rajon Rondo njofton tërheqjen e tij nga basketbolli
0

Rajon Rondo njofton tërheqjen e tij nga basketbolli

0
0

Pas një karriere 16-vjeçare në NBA, Rajon Rondo vendosi t’i japë fund kohës së tij të lojës.

Gati dy vjet pas ndeshjes së tij të fundit në NBA, Rajon Rondo përfundoi karrierën e tij 16-sezonale në NBA, e cila përfshin dy tituj NBA, katër Lojëra All-Star dhe katër përzgjedhje të ekipeve mbrojtëse të të gjithë NBA-së.

Rondo ishte i fundit nga ekipi i kampionatit të Celtics 2008 që ishte ende duke luajtur.

Pasi mbushi 38 vjeç më 22 shkurt, zgjedhja e 21-të në Draft 2006 njoftoi zyrtarisht tërheqjen e tij në podcastin ‘All The Smoke’ me Matt Barnes dhe Stephen Jackson.

“Tani preferoj të kaloj kohë me fëmijët e mi. Kam fituar mjaftueshëm, tani kujdesem për ta”, tha ai duke shpjeguar vendimin e tij, i cili megjithatë nuk ishte befasi. Në fakt, Rondo luajti ndeshjen e tij të fundit në NBA në Prill 2022 me Cleveland Cavaliers dhe vitin e kaluar ai qëndroi ende pa gjetur një ekip apo pa provuar një aventurë jashtë shtetit.

Karriera e tij përfundon me atë që ka luajtur për nëntë skuadra të ndryshme, ndër të cilat veçohen nëntë vitet e kaluara me Boston Celtics. Rondo më pas fitoi titullin e vitit 2020 në flluskën e Orlandos me Los Angeles Lakers, duke luajtur një rol kyç duke ardhur nga stoli dhe gjithashtu duke shënuar 19 pikë në ndeshjen vendimtare-6 të Finales kundër Miami Heat.

Përveç arritjeve të ekipit, Rondo ishte gjithashtu një All-Star katër herë midis 2010 dhe 2013, dhe një lider tre herë asistues në ligë. Ai regjistroi 32 triple-double në sezonin e rregullt dhe 10 në play-off.

Në episodin e parë të podcast-it të tij, LeBron James parashikoi për të një të ardhme si trajner. “Në të vërtetë, jam i befasuar që ai nuk është tashmë, por ndoshta nuk është jeta që ai dëshiron”, tha legjenda e NBA.

Linku: https://basketnews.com/news-204111-rajon-rondo-announces-his-retirement-from-basketball.html

Burimi i fotos:https://www.facebook.com/search/photos