Home Sport Sportisti i njohur njofton tërheqjen nga karriera
Sportisti i njohur njofton tërheqjen nga karriera
0

Sportisti i njohur njofton tërheqjen nga karriera

0
0

John Sterling njoftoi tërheqjen e tij për arsye shëndetësore.

85-vjeçari vendosi të qëndrojë larg kabinës, pasi në një deklaratë tha se ka mundur të bëjë atë që ka dashur dhe se është një qenie njerëzore shumë e bekuar.

New York Yankees kanë planifikuar ta nderojnë atë për 64 vjet shërbimin e tij të transmetimit në një ceremoni para lojës.

Sterling, i cili iu bashkua transmetimit të Yankee’s në vitin 1989, tha: “Si një djalë i vogël duke u rritur në Nju Jork si një fans i Yankees, unë munda të transmetoja Yankees për 36 vjet. Gjithçka është në dobinë time dhe unë largohem shumë, shumë i lumtur mezi pres t’i shoh të gjithë të shtunën.”

Komentatori thirri 5,420 lojëra Yankees të sezonit të rregullt dhe 211 pas sezonit dhe ai pati ndeshjen e tij të 36-të në kabinë dhe të 20-tën duke punuar së bashku me Suzyn Waldman, sipas ESPN.

Gazeta raportoi gjithashtu statistikat se Sterling ishte në seancë për 5,060 ndeshje radhazi nga shtatori 1989 deri në korrik 2019.

Ai ishte në mikrofon për 24 udhëtime pas sezonit, shtatë paraqitje në Serinë Botërore dhe pesë tituj të Serisë Botërore.

Linku: https://www.geo.tv/latest/539479-famous-sportscaster-announces-retirement-from-career

Burimi i fotos:https://www.instagram.com/johnsterlinghomeruns/tagged/