Home Sport Cristiano Ronaldo fiton betejën ligjore kundër ish-klubit
Cristiano Ronaldo fiton betejën ligjore kundër ish-klubit
0

Cristiano Ronaldo fiton betejën ligjore kundër ish-klubit

0
0

Gjiganti italian Juventus është urdhëruar nga një gjykatë t’i paguajë Cristiano Ronaldos mbi 8 milionë funte pas betejës së tij të suksesshme ligjore kundër klubit për pagat e papaguara.

Ronaldo u largua nga Real Madrid për t’u bashkuar me Juventusin në një lëvizje prej 90 milionë funtesh dhe kaloi tre vjet me ta midis 2018 dhe 2021.

Ai shënoi 101 gola dhe 22 asistime në 134 ndeshje, duke i ndihmuar ata të fitojnë dy tituj të Serie A dhe një Kupë të Italisë.

Megjithatë, duket se klubi italian dështoi të paguajë pagën e tij me Ronaldon që tani fiton gjyqin kundër tyre.

Pretendimi i Ronaldos buronte nga pagat e supozuara të papaguara gjatë kohës së tij në Torino, veçanërisht gjatë pandemisë Covid-19.

Sipas raportit të The Sun, superylli portugez argumentoi se Juventusi i kishte borxh rreth 17 milionë funte, duke përmendur një marrëveshje për të shtyrë pagesën e tij.

Klubi jo vetëm që nuk e pagoi atë, por as nuk e raportoi marrëveshjen në pasqyrat e tyre financiare.

I detyruar të ndiqte veprime ligjore, Ronaldo doli fitues në gjykatë, megjithëse paneli përcaktoi se të dyja palët ndanin përgjegjësinë për marrëveshjen.

Rrjedhimisht, Juventusi u drejtua t’i paguante Ronaldos gjysmën e shumës së diskutueshme, duke rezultuar në një shlyerje prej 8.3 milionë £.

Linku: https://www.caughtoffside.com/2024/04/18/cristiano-ronaldo-wins-legal-battle-juventus/

Burimi i fotos:https://www.instagram.com/cristiano/