Home Sport Rafael Nadal u eliminua nga French Open 2024
Rafael Nadal u eliminua nga French Open 2024
0

Rafael Nadal u eliminua nga French Open 2024

0
0

Rafael Nadal pëson disfatë dërrmuese nga Alexander Zverev në turneun francez të tenisit.

Ylli i tenisit Rafael Nadal është eliminuar nga French Open 2024 në raundin 1 nga Alexander Zverev 6-3, 7-6(5) dhe 6-3 të hënën.

Nadal, i cili fitoi 22 Grand Slam, u përpoq të jepte më të mirën e tij të ngjashme me atë të kohëve të vjetra për të triumfuar në gjykatën Philippe Chatrier, por 37-vjeçari dështoi.

Në një bisedë pas ndeshjes, 14 herë kampioni i Roland Garros tha: “Është e pabesueshme, dua të them faleminderit. Është e vështirë për mua të flas. Nuk jam 100% i sigurt nëse kjo do të jetë Herën e fundit që jam para jush Ndjenjat që kam sot janë të vështira për t’u përshkruar.”

“Të ndiej dashurinë në vendin që dua më shumë. Më duhet të përgëzoj Sascha-n për këtë ndeshje të mrekullueshme. E di që viti 2022 ka qenë një moment super i vështirë për ju dhe kështu ju uroj më të mirat.”

Rafael Nadal ishte në gjendje të siguronte 90 pikë mbi 109 të kundërshtarit të tij. Ai u servua në 0-30 në ndeshjen e tij potencialisht të fundit, sipas The Telegraph.

Atleti spanjoll iu nënshtrua një operacioni në kofshë duke e bërë atë të luajë vetëm katër turne që nga janari i vitit të kaluar.

Nadal fitoi titullin e tij të parë në French Open në 2005. Deri atëherë, ai kishte 14 tituj në emrin e tij.

Linku:https://www.geo.tv/latest/546245-rafael-nadal-knocked-out-of-french-open-2024

Burimi i fotos:https://www.instagram.com/p/C40Uln9AAA3/

tags: