Home Sport Humbje e trishtë për sportin, ndahet nga jeta futbollisti 26 vjeçar
Humbje e trishtë për sportin, ndahet nga jeta futbollisti 26 vjeçar
0

Humbje e trishtë për sportin, ndahet nga jeta futbollisti 26 vjeçar

0
0

Ndahet nga jeta në moshën 26-vjeçare, Matija Sarkic, portieri i Millwall-it dhe Malit të Zi

Portieri i Millwall dhe Malit të Zi, Matija Sarkic, ka vdekur në moshën 26-vjeçare, ka njoftuar klubi. Është raportuar se Sarkiq u sëmur në një apartament në qytetin e Budvës në Mal të Zi të shtunën në mëngjes.

Sarkic i lindur në Grimsby e filloi karrierën e tij në akademinë e Anderlecht përpara se t’i bashkohej Aston Villas në 2015. Ai kishte huazime në Wigan, Stratford, Havant dhe Waterlooville dhe Livingston dhe u transferua te Wolves në vitin 2020. Ai luajti 60 ndeshje gjatë periudhave të huazimit, në Shrewsbury dhe Stoke përpara se të bashkohej me Millwall gushtin e kaluar, ku ai bëri 33 paraqitje.

Sarkiç bëri debutimin e tij në Mal të Zi kundër Bjellorusisë në vitin 2019 dhe ishte në detyrë ndërkombëtare javën e kaluar për një miqësore kundër Belgjikës. FA e Malit të Zi tha në një deklaratë se Sarkiç kishte “vdiq papritur” në mëngjes.

Linku: https://www.theguardian.com/football/article/2024/jun/15/matija-sarkic-millwall-and-montenegro-goalkeeper-dies-aged-26

Burimi i fotos:pexele.com