Home Sport Ndahet nga jeta legjenda e futbollit Bejkush Birçe
Ndahet nga jeta legjenda e futbollit Bejkush Birçe
0

Ndahet nga jeta legjenda e futbollit Bejkush Birçe

0
0

Futbolli shqiptar është në zi, legjenda e futbollit Bejkush Birçe është ndarë nga jeta në moshën 81 vjeçare.

Birçe, një nga emrat më të mëdhenj të futbollit shqiptar, dha kontribut si lojtar dhe trajner i Kombëtares, ndërkohë që ishte edhe zëvendëspresident i FSHF.

Birçe e kaloi karrierën e tij si futbollist te Partizani, ndërkohë që e drejtoi më pas edhe si trajner, sikurse bëri me Naftëtarin, Flamurtarin, Lokomotivën e Durrësit dhe Dinamon.

Gjithashtu, ai mbahet mend si një nga trajnerët më të shquar të Kombëtares, teksa drejtoi kuqezinjtë në vitet ’90, në një periudhë të vështirë për vendin.

Presidenti i FSHF, Armand Duka ka shprehur ngushëllimet për vdekjen e Birçes, ndërsa thotë se ai ka dhënë një kontributë të madh në futbollin shqiptar.

“Kemi humbur një njeri me karakter të fortë, një mik dhe një familjar shumë të mirë”, shkruan Duka.

“I pikëlluar pas lajmit të ndarjes nga jeta të Bejkush Birçes!  Kemi humbur një nga njerezit me më shumë kontribute në futbollin shqiptar, si lojtar, trajner e drejtues në FSHF. Kemi humbur një njeri me karakter të fortë, një mik dhe një familjar shumë të mirë.

Në emrin tim dhe të komunitetit të futbollit shqiptar, dua t’i shpreh ngushëllimet e mia familjes, së afërmve dhe miqve, të cilët kanë humbur një njeri shumë të dashur për ta.  U prehsh në paqe Bejkush Birçe!”, thuhet në mesazhin ngushëllues të Dukës.

Linku: https://web.facebook.com/PresidentiFutbollitShqiptare

Burimi i fotos: https://web.facebook.com/PresidentiFutbollitShqiptare

tags: